Bültenler 2022

5. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali

Kızılay Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı!

Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali Atölyeleri İçin Başvurular Başladı!

22-25 Aralık tarihlerinde 5’incisi gerçekleşecek Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin ‘Kısa Film’ ve ‘Post Prodüksiyon’ atölyelerinin başvuruları başladı. Kısa filmle ilgilenen sinemacılara yönelik düzenlenen atölyelerin başvuruları 25 Kasım’da sona erecek. 

 

Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali 22-25 Aralık tarihlerinde sinemaseverlerle buluşacak. Bu yıl ‘Bozkırın tezenesi’ Neşet Ertaş anısına yapılacak festivalin direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Dr. Kerem Kınık, Genel Sanat Yönetmenliğini Mehmet Lütfi Şen yürütecek. Festival için ‘Kısa Film’ ve ‘Post Prodüksiyon’ atölyeleri başvurular 2 Kasım itibariyle başladı. Başvurular için son gün 25 Kasım. Sinemacılar atölyelere, festivalin ‘dostlukfilmfestivali.com’ adresinden başvuru yapabilecek.

 

Kısa Film Atölyesi 

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde sinema alanında lisans ve yüksek lisans eğitimlerine devam eden sinemacılara yönelik yaş sınırı olmaksızın düzenlenen ‘Kısa Film’ atölyesi, 26 ve 27 Kasım 2022 tarihlerinde, Beyoğlu’nun yeni kültür sanat mekânlarından Artizan Sanat’ta gerçekleştirilecek. Kısa filmcilerin teorik ve teknik açıdan daha yetkin ve güçlü film yapma niyetlerine katkı sağlamak için düzenlenen atölye çalışmasına katılanlar Sinan Sertel’den yönetmenlik, Emre Pekçakır’dan görüntü yönetmenliği, Tayfur Aydın’dan yapımcılık, Oktay Berber’den senaryo ve Feride Çetin’den oyunculuk dersi alacak. Atölyeye katılacak genç sinemacılar ayrıca yurt içinden ve dışından onlarca yönetmenin yer alacağı festival haftasında festival ekibinde de gönüllü olarak yer alma şansı bulacak. 20 kişilik kontenjana sahip olan ve yaş sınırlaması bulunmayan ‘Kısa Film’ atölyesi kapsamında toplamda 10 saatlik bir eğitim gerçekleşecek. Eğitime katılan sinemacılara sertifika takdim edilecek.

 

Post Prodüksiyon Atölyesi

En az bir kısa filme imza atmış sinemacılara yönelik olarak Fono Film işbirliği ile düzenlenen ‘Post Prodüksiyon’ atölyesi 6 ve 7 Aralık 2022 tarihlerinde, Fono Film’in kendi mekânında gerçekleşecek. Başvurular arasından seçilen katılımcıların yararlanacağı bir günlük atölyede genç sinemacılar Kurgu-Ses Tasarım-Renk Tasarım-DCP Mastering-Special Effects başlıkları altında, Fono Film stüdyolarında post prodüksiyon sürecine dair merak ettikleri her şeyi profesyonel bir stüdyoda gözlemleyip, sektör profesyonellerinin tecrübelerinden istifade etme fırsatı bulacak. Atölyeye katılacak genç sinemacılar ayrıca yurt içinden ve dışından onlarca yönetmenin yer alacağı festival haftasında festival ekibinde de gönüllü olarak yer alma şansı bulacak. 12 kişilik kontenjana sahip olan ve en az bir kısa filme imza atmış sinemacıların başvurabileceği ‘Post Prodüksiyon’ atölyesi kapsamında toplamda 10 saatlik bir eğitim gerçekleşecek. Eğitime katılan sinemacılara sertifika takdim edilecek.

 

FESTİVAL HAKKINDA

Festivalin film gösterimleri Avrupa yakasında Atlas Sineması’nda, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde ve Artizan Sanat’ta, Anadolu yakasında ise Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Atlas Sineması’nda ayrıca söyleşi, master class etkinliğine, Beyoğlu Akademi ve Artizan Sanat’ta da söyleşi etkinliklerine imza atılacak. Festivaldeki bütün gösterimleri ve etkinlikleri dileyen herkes ücretsiz takip edebilecek. Festivalde yarışan filmleri başkanlığını Ebru Ceylan’ın üstlendiği, Kırgız görüntü yönetmeni Akzholtoy Bekbolotov, sinema eleştirmeni Murat Tırpan ve ‘Diriliş; Ertuğrul’ gibi dizilerinin başarılı oyuncusu Hande Sorel’in yer aldığı jüri değerlendirecek. Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle düzenlenen festivalin ana sponsoru geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Halk Bank. Beyoğlu Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin de büyük destek sağladığı festivalin global iletişim ortaklığını Anadolu Ajansı üstlenirken, Fono Film, Türk Medya, Sinefesto, TSA, İnterpress, Artizan Sanat ve Filmarası gibi birçok sinema ve medya kuruluşu da destekçiler arasında. Festivalin organizasyonunda ise Balkon Yapım imzası bulunuyor.

 Kızılay Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı!

Değerli sanatçı Neşet Ertaş anısına, 22-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı. 58 ülkeden 522 kısa filmin başvurduğu festivalde bu yıl ilk kez, ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir yapıma Türk Kızılay tarafından ‘Kızılay İnsani Bakış Ödülü’ verilecek.

 

5.Uluslararası Kızılay Dostluk Festivali’nin tanıtımı Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirildi.

 

Kızılay Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl değerli sanatçı Neşet Ertaş anısına, 22-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. 58 ülkeden 522 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl ilk kez festivalin ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir yapıma Türk Kızılay tarafından ‘Kızılay İnsani Bakış Ödülü’ verilecek. Festivalin yarışma kategorisine 189 film başvururken, İnsani Bakış Belgesel Yarışması kategorisine 89, Panaroma kategorisine 266, Kırk Yıllık Hatır kategorisine ise 13 film başvuru yaptı.

 

Festivalin bu yılki jüri başkanlığını, ilk kısa metrajlı filmi ‘Kıyıda’ filmi 1998’de Cannes Film Festivali’nde yarışmalı ana bölüme seçilen, bu filmiyle çeşitli ulusal ve uluslararası festivallere de katılarak birçok ödül alan Ebru Ceylan yapacak. Festivalin bu yılki jüri üyeleri ise Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi adlı romanından beyazperdeye uyarlanan Şambala filminin görüntü yönetmeni Akzholtoy Bekbolotov, Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Bölüm Başkanı, sinema eleştirmeni Murat Tırpan ve ‘Küçük Kadınlar’, ‘Çalıkuşu’, ‘Yılanların Öcü’, ‘Diriliş; Ertuğrul’, ‘Bir Zamanlar Çukurova’ dizilerinin başarılı oyuncusu Hande Sorel yer alıyor.

 

Kerem Kınık: Biz de bu festivalle nefes alıyoruz

Festival Onursal Başkanı olan Kızılay Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık; “Kızılay olarak insanın ızdırabını, dertlerini ve acılarını odağa alan bir varlık sebebimiz var, onun onurunu korumaya çalışıyoruz, güçlendirmeye çalışıyoruz ve derdini çözmek için başkalarını dayanışmaya çağırıyoruz, empatiye çağırıyoruz. Aslında insanlığa çağırıyoruz. Hepimiz insanlığın parçalarıyız, onu korumak zorundayız. İnsanın anlam arayışına sanatın eşlik etmesini, yaşadığı farklı özellikleri, dünyaları ön plana çıkarabilmeyi, ayrıca bunu sanatsal platformlarda yapan tüm dünya sanatçılarına ulaşmak için çalışıyoruz. Biz de bu festivalle nefes alıyoruz. Bu yıl, bozkırımızın yanık sesi, Bektaşi, Garip, Abdal kültürünün belki son temsilcilerinden, o ‘gönül’ dediği şeyi dünyaya çok iyi anlatan, ömrünün sonuna kadar mütevazılığını koruyan, kendisine devlet sanatçısı unvanı verildiğinde “ben halkın sanatçısıyım” diyen Neşet Ertaş anısına yapıyoruz. İnsani Bakış Bölümü Kızılay’ın odaklandığı alanda bazı belgeseller yer alacak. Geçen yıl ödülü Duna adına takdim etmiştik, bu yıl da Cezayirli Emir Abdulkadir adına, Kızılay fikrini Dunan’a öğreten, savaştığınız insanın onurunu koruma fikrini dünyaya öğreten Abdulkadir anısına takdim edeceğiz. Bu atmosferi Suriye, Somali, Arakan’daki mülteci kamplarına, sanata biraz uzak görünen insanlara taşımaya çalışıyoruz. Çünkü insanın bedeni acıktığı gibi ruhu da acıkıyor, bedeni yaralandığı gibi ruhu da yaralanıyor. İnsanın bütün boyutuyla desteklenmesi gerekiyor, sanata bir gıda olarak bakıyoruz.  Emeği geçen arkadaşlarımıza, danışma kurulumuza, jüri üyelerimize, sanatçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Faysal Soysal: Hedefimiz sinemacılarla bir dostluk köprüsü kurmak

Festivalin programını açıklayan Festival Direktörü Faysal Soysal; “Ana hedeflerimizden biri, özellikle yaşadığımız dönemde savaşların kin ve nefreti artıran tarafına bir merhem olmak ,dostluk kavramını gündeme taşımak. Özellikle dostluk kavramı sanat eserlerine yansıdığı zaman özellikle tam bağımsız ve özgür bir anlayışa sahip kısa filme yansıdığı zaman güçlü oluyor, nitekim dostluğun da böyle samimi birtarafı var. Bir diğer hedefimiz de dostluk kavramını geliştirmek, onu kısa film diliyle yeniden inşa etmek, bütün dünyanın sinemacılarıyla bir dostluk köprüsü kurmak. Anadolu coğrafyasında dostluğa dair muazzam bir birikime sahibiz, ozanlarımız, şairlerimiz eserlerinde bunları ölümsüzleştirmişler. Biz de onları daha iyi tanımak ve onların felsefesini haketmek için festivali her yıl birinin anısına yapıyoruz. 2018’de festivalin ilk yılından itibaren yarışmaya seçilen bütün yönetmenleri konuk ediyoruz ve buradaki sinema öğrencileri ile buluşturuyor, dostluk köprüsü kuruyoruz” dedi.

 

Bu yıl ilk defa Kızılay İnsani Bakış Dostluk Ödülü vereceğiz

Soysal; “Türkiye’deki en güzel kısa film seçkilerinden birine sahibiz. Bu yıl da seçkimiz 4 bölüm, ana yarışmada 4 ödül verilecek. Türk dostluğunun nişanesini taşıyan Kırk Yıllık Hatır bölümümüzdeki bir filme bu yıl ölümünün 10. yıldönümünde Neşet Ertaş anısına Dostluk Ödülü vereceğiz. Açılış filmimiz festival danışmanımız, Yönetmen Atalay Taşdiken’in Ah Yalan Dünya belgeseli ile olacak. Bu yıl ilk defa özel bir bölüm açtık. Kızılay İnsani Bakış Belgesel Yarışması’nda Kızılay’ın insani misyonuna işaret etmek için bir Kızılay İnsani Bakış Dostluk Ödülü vereceğiz. Panorama bölümümüzde Türkiye’de ilk kez gösterilen ödüllü filmler, burada yer alacak. Özel seçkimizde ise hem Neşet Ertaş’ın dünyasını anlatan hem de yurt dışından gelen dostluk temalı filmleri göstereceğiz. Bu yılki jüri başkanlığımızı ise Ebru Ceylan yapacak. Değerli sanatçı Neşet Ertaş’ın anlayışındaki gibi her canlının her canlıda hakkı olduğunu düşünen bir hassasiyetle bu festivali yapmaya çalışıyoruz, herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Lütfi Şen: Anadolu’nun mayasını bütün dünyaya taşımak

Festival Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Lütfi Şen; “Bu festival vesilesiyle insanlığın gidişatına çomak sokmak istiyoruz. Kızılay’ın kurumsal kimliğinin festivalle bütünleşmesiyle birlikte Anadolu’nun mayasını bütün dünyaya taşımak anlamında festivalimizin daha da güçlü olacağını düşünüyoruz”dedi.

Festivalin danışmanlarından, yönetmen Atalay Taşdiken, “Gerçekten az bulunan, her yıl üzerine koyarak ilerleyen bir festival. Gururla izliyoruz. Kısa film sinema için çok önemli, kısa filmcilerin kendini bir sinemacı olarak hissettirilmesi çok önemli” dedi.

Festivale destek veren Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Erdoğan da; “Biz bu tip organizasyonlara ev sahipliği yapmaktan mutlu ve gururluyuz.  Evet, festivaller çok zor imkanlarla yapılıyor, biz de destek olmaya çalışıyoruz, her zaman da olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Festival gösterimleri ve etkinlikler ücretsiz

Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle düzenlenen festivalin ana sponsorluğunu geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Halk Bank üstleniyor. Beyoğlu Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin de büyük destek sağladığı festivalin global iletişim ortaklığını Anadolu Ajansı üstlenirken, Fono Film, Türk Medya, Sinefesto, TSA, İnterpress, Artizan Sanat ve Filmarası gibi birçok sinema ve medya kuruluşu da festivalin destekçileri arasında. Festivalin organizasyonunu ise Balkon Yapım gerçekleştiriyor. Festivalin film gösterimleri Avrupa yakasında Atlas Sineması’nda ve Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde, Anadolu yakasında ise Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Atlas Sineması’nda ayrıca söyleşi, master class etkinliğine yer verilecek. Festival süresince ayrıca Beyoğlu Akademi’de söyleşi, Artizan Sanat’ta ise belgesel gösterimleri ve söyleşi etkinliklerine imza atılacak. Festivaldeki bütün gösterimlere ve etkinliklere dileyen herkes ücretsiz katılacak.

 

Festival yeni afişi paylaşıldı

Festivalin bu yılki afişi de lansmanda kamuoyu ile paylaşıldı. Tasarımına İranlı sanatçı Elahe Behin’in imza attığı afişte, festivalin Türkiye’den bütün dünyaya yayılan dostluk teması vurgulandı.

Uluslararası Kızılay Dostluk Filmleri Festivali bu yıl 22-25 Aralık 2022 tarihleri arasında takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Beşincisi düzenlenen festivalin yarışma başvuruları başladı. Sinemacılar 10 Ekim’e kadar festivale ‘dostlukfilmfestivali.com’ adresinden başvurabilecek. Festivalde bu yıl ilk kez bir belgesel yapıma ‘Kızılay İnsani Bakış’ ödülü verilecek.

 

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı. Sinemacılar, kısa film ve belgesel yapımlarını festivalin Ana Yarışma, Kırk Yıllık Hatır, İnsani Bakış kategorilerine 10 Ekim’e kadar gönderebilecek.

Bu yıl bir ilke de imza atılacak festivalde İnsani Bakış kategorisinde yarışan bir belgesele ‘Kızılay İnsani Yardım’ ödülü takdim edilecek.

Geçtiğimiz yıl 50 ülkeden 448 filmin başvurduğu festival bu yıl da sanatı ve dostluğu sinemaseverler ile bir araya getirecek.

Türk Kızılay çatısı altında ve Balkon Film organizasyonuyla düzenlenen 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün de destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Festivalin başvuru detayları ‘dostlukfilmfestivali.com’ internet adresinden görülebiliyor.

Daha önce Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’ne başvurmuş filmler ise yarışmalara tekrar başvuru yapamayacağı festivalin ödül bedeli ise ileri bir tarihte düzenlenecek basın toplantısında duyurulacak.

 

TÜRK YAPIMLAR ÜCRETSİZ BAŞVURABİLECEK

Sinemacılar festivalin yarışma bölümlerine festivalin ‘dostlukfilmfestivali.com’ internet adresindeki FilmFreeway ve Festhome linkleri üzerinden başvuru yapabiliyor. Türk filmleri ise ücretsiz başvurabiliyor.

 

EN BAŞARILI KISA’LARA ÜÇ ÖDÜL

Festivalin Ana Yarışma bölümüne, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde dostluk temasını işleyen, 01.01.2020 sonrasında yapılmış kurmaca, animasyon ve deneysel filmler katılabilecek. Bu yapımlar İngilizce alt yazılı olarak, jenerik süresi dahil 20 dakikayı aşmamayacak. Bu kategoride yapılan değerlendirme sonucunda En İyi Film Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Mansiyon verilecek.

 

KIZILAYDAN ‘İNSANİ YARDIM’ ÖDÜLÜ

İnsani Bakış Belgesel Yarışması bölümünde ise yeryüzünde savaş, doğal afet ve salgın gibi tehlikelerin insanoğluna verdiği zarar ile bunları dindirmek için gösterilen insani tepkiyi, yardımı konu edinen filmler değerlendirmeye alınacak.  Bu bölümdeki filmler festival jürisi ve Kızılay tarafından değerlendirilecek. 01.01.2018 sonrasında çekilmiş, jenerik dahil 30 dakikanın altındaki İngilizce altyazılı belgesel filmler bu bölüme başvurabilecek. Seçilen bir film Kızılay İnsani Yardım Ödülü’nü alacak.

 

‘KIRK YILLIK HATIR’ BÖLÜMÜNDE YAPIM YILI SINIRI YOK

Yapım yılı sınırı olmaksızın, süresi 30 dakikayı geçmeyen ve yarışma şartlarına uymayan kısa film, belgesel, animasyon, deneysel ve video-art gibi farklı formattaki yapımlar ise yarışma dışı gösterim kategorisine başvurabilirler. Bu kategoriler Kırk Yıllık Hatır Bölümü (Dostluk Ödülü verilecek) ve Panaroma’dan oluşuyor.

Uluslararası Kızılay Dostluk Filmleri Festivali bu yıl 22-25 Aralık 2022 tarihleri arasında takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Beşincisi düzenlenen festivalin yarışma başvuruları başladı. Sinemacılar 10 Ekim’e kadar festivale ‘dostlukfilmfestivali.com’ adresinden başvurabilecek. Festivalde bu yıl ilk kez bir belgesel yapıma ‘Kızılay İnsani Bakış’ ödülü verilecek.

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı. Sinemacılar, kısa film ve belgesel yapımlarını festivalin Ana Yarışma, Kırk Yıllık Hatır, İnsani Bakış kategorilerine 10 Ekim’e kadar gönderebilecek.

Bu yıl bir ilke de imza atılacak festivalde İnsani Bakış kategorisinde yarışan bir belgesele ‘Kızılay İnsani Yardım’ ödülü takdim edilecek.

Geçtiğimiz yıl 50 ülkeden 448 filmin başvurduğu festival bu yıl da sanatı ve dostluğu sinemaseverler ile bir araya getirecek.

Türk Kızılay çatısı altında ve Balkon Film organizasyonuyla düzenlenen 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün de destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Festivalin başvuru detayları ‘dostlukfilmfestivali.com’ internet adresinden görülebiliyor.

Daha önce Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’ne başvurmuş filmler ise yarışmalara tekrar başvuru yapamayacağı festivalin ödül bedeli ise ileri bir tarihte düzenlenecek basın toplantısında duyurulacak.

 

TÜRK YAPIMLAR ÜCRETSİZ BAŞVURABİLECEK

Sinemacılar festivalin yarışma bölümlerine festivalin ‘dostlukfilmfestivali.com’ internet adresindeki FilmFreeway ve Festhome linkleri üzerinden başvuru yapabiliyor. Türk filmleri ise ücretsiz başvurabiliyor.

 

EN BAŞARILI KISA’LARA ÜÇ ÖDÜL

Festivalin Ana Yarışma bölümüne, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde dostluk temasını işleyen, 01.01.2020 sonrasında yapılmış kurmaca, animasyon ve deneysel filmler katılabilecek. Bu yapımlar İngilizce alt yazılı olarak, jenerik süresi dahil 20 dakikayı aşmamayacak. Bu kategoride yapılan değerlendirme sonucunda En İyi Film Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Mansiyon verilecek.

 

KIZILAYDAN ‘İNSANİ YARDIM’ ÖDÜLÜ

İnsani Bakış Belgesel Yarışması bölümünde ise yeryüzünde savaş, doğal afet ve salgın gibi tehlikelerin insanoğluna verdiği zarar ile bunları dindirmek için gösterilen insani tepkiyi, yardımı konu edinen filmler değerlendirmeye alınacak.  Bu bölümdeki filmler festival jürisi ve Kızılay tarafından değerlendirilecek. 01.01.2018 sonrasında çekilmiş, jenerik dahil 30 dakikanın altındaki İngilizce altyazılı belgesel filmler bu bölüme başvurabilecek. Seçilen bir film Kızılay İnsani Yardım Ödülü’nü alacak.

 

‘KIRK YILLIK HATIR’ BÖLÜMÜNDE YAPIM YILI SINIRI YOK

Yapım yılı sınırı olmaksızın, süresi 30 dakikayı geçmeyen ve yarışma şartlarına uymayan kısa film, belgesel, animasyon, deneysel ve video-art gibi farklı formattaki yapımlar ise yarışma dışı gösterim kategorisine başvurabilirler. Bu kategoriler Kırk Yıllık Hatır Bölümü (Dostluk Ödülü verilecek) ve Panaroma’dan oluşuyor.

Bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Kızılay Dostluk Filmleri Festivali, 22-25 Aralık 2022 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Yarışma başvuruları başlayan festivalin son başvuru tarihi ise 17 Ekim 2022’ye uzatıldı. Festival bilgileri ve başvuru için ‘dostlukfilmfestivali.com’ web adresi ziyaret edilebilir.

Sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin başvuruları 17 Ekim 2022 tarihine uzatıldı. Geçtiğimiz yıl 50 ülkeden 448 filmin başvurduğu festival bu yıl da sanatı ve dostluğu sinemaseverler ile bir araya getirecek. Yarışmaya ilgi duyan sanatçılar, kısa film ve belgesel yapımlarını festivalin Ana Yarışma, Kırk Yıllık Hatır, İnsani Bakış kategorilerine gönderebilirler. Bu yıl bir ilke de imza atılacak festivalde İnsani Bakış kategorisinde yarışan bir belgesele ise ‘Kızılay İnsani Bakış’ ödülü takdim edilecek. Festivalin başvuru detayları ‘dostlukfilmfestivali.com’ internet adresinden görülebiliyor. Festivalin ödül bedeli ise ileri bir tarihte düzenlenecek basın toplantısında duyurulacak.

 

En Başarılı Kısa Filmlere Üç Ödül

Sinemacılar festivalin yarışma bölümlerine festivalin ‘dostlukfilmfestivali.com’ internet adresindeki FilmFreeway ve Festhome linkleri üzerinden başvuru yapabiliyor. Türk filmleri ise ücretsiz başvurabiliyor. Festivalin Ana Yarışma bölümüne, doğrudan ya da dolaylı bir şekilde dostluk temasını işleyen, kurmaca, animasyon ve deneysel filmler katılabilecek. Bu kategoride yapılan değerlendirme sonucunda En İyi Film Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Mansiyon verilecek.

 

Kızılay’dan İnsani Bakış Ödülü

İnsani Bakış Belgesel Yarışması bölümünde ise yeryüzünde savaş, doğal afet ve salgın gibi tehlikelerin insanoğluna verdiği zarar ile bunları dindirmek için gösterilen insani tepkiyi, yardımı konu edinen filmler değerlendirmeye alınacak.  Bu bölümdeki filmler festival jürisi ve Kızılay tarafından değerlendirilecek. Seçilen bir film Kızılay İnsani Bakış Ödülü’nü alacak.

 

Kırk Yıllık Hatır Bölümünde Yapım Yılı Sınırı Yok

Yapım yılı sınırı olmaksızın, süresi 30 dakikayı geçmeyen ve yarışma şartlarına uymayan kısa film, belgesel, animasyon, deneysel ve video-art gibi farklı formattaki yapımlar ise yarışma dışı gösterim kategorisine başvurabilirler. Bu kategoriler de Kırk Yıllık Hatır Bölümü ve Panaroma’dan oluşuyor.

Türk Kızılay çatısı altında ve Balkon Film organizasyonuyla düzenlenen 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün de destekleriyle gerçekleştiriliyor.

 

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!