Akzholtoy Bekbolotov

 

Görüntü yönetmeni Akzholtoy Bekbolotov 1983 yılında Narın bölgesindeki Narın şehrinde doğdu. Liseden mezun olduktan sonra Kırgız-Türk Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümüne girdi. 2007 yılında Sinema Geliştirme Fonu’nun düzenlediği 10+ projesinin ustalık sınıfına katıldı. Kırgız sinemasının ustaları oyun yazarı T. Ibraimov, görüntü yönetmeni A. Vidugiris ve yönetmen A. Suyundukov ile çalıştı.

Sinema kariyerine “Her Şey Yolunda”, “Noel Baba’ya Mektup” gibi kısa filmleri yöneterek başladı. 2008’den beri Aitysh Film Stüdyosu’nda yönetmen olarak çalışmaktadır, Kameraman olarak Kurmanzhan Datka, Shal, ve görüntü yönetmeni olarak ilerleyen kariyerinde “Baba İnancı,” “Asma Altında” ve “Yaşlı Ağaç” gibi başarılı filmlere imza attı. 2015’ten 2020’ye kadar Ateş Kamu Fonu’nun direktörlüğünü yaptı. 2018 yılında akıl hocası efsanevi görüntü yönetmeni Murat Aliyev ile birlikte A. Syundukov’un yönettiği “Shambhala” filminde çalıştılar. Uluslararası film festivallerinde birçok ödülün sahibi oldu. 2020’den beri T. Okeyev’in adını taşıyan Ulusal Film Stüdyosu “Kırgızfilm”in başkanlığını yapmaktadır.

 

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!