Bültenler 2020

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin Ana Jürisi Açıklandı

BASIN BÜLTENİ / 24.10.2020

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin ana jürisinde bu yıl da Türkiye ve dünyadan önemli isimler yer alıyor. Başkanlığını Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir’in üstlendiği jüri; Yunanistanlı Yönetmen Maria Lafi, Azerbaycanlı Yönetmen Hilal Baydarov, Oyuncu İrem Altuğ ve Senaryo Doktoru, Akademisyen Öktem Başol’dan oluşuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kızılay, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve daha birçok önemli kurum ve kuruluşun destekleri ile bu yıl Yunus Emre anısına 4-5-6 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, dünyanın birçok ülkesinden yoğun başvuru aldı. Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği festivalin ana jürisi de açıklandı.

Nefes: Vatan Sağolsun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ana Yurdu, Aşkın Gören gözlere İhtiyacı Yoktur, Rauf, Ceviz Ağacı ve Fakat Müzeyyen Derin Bir Tutku gibi filmlerin Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir’in başkanlığını üstlendiği jüride; başarılı kısa filmlerin ardından ilk uzun metraj filmi “Holly Boom” ile birçok festivalden ödülle dönen Yunanistanlı Yönetmen Maria Lafi, ikinci uzun metraj filmi “In Between Dying” ile bu sene Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde yarışan Azerbaycanlı Yönetmen Hilal Baydarov, Çukur dizisinde Ayşe karakterleri ile izleyicinin beğenisini kazanan Oyuncu İrem Altuğ ve akademik alandaki başarılarının yanısıra sinema ve televizyon sektörüne büyük katkılar sağlayan Senaryo Danışmanı ve Akademisyen Öktem Başol yer alıyor.

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, önceki yıllarda olduğu gibi Yarışma, Kırk Yıllık Hatır, Panorama ve Özel Gösterim Seçkilerini sinemaseverlerin beğenisine sunacak.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandı

BASIN BÜLTENİ / 14.10.2020

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kızılay, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve birçok önemli kurum ve kuruluşun destekleri ile bu yıl Yunus Emre anısına 4-6 Aralık’ta gerçekleşecek olan III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin Afiş Tasarım Yarışması sonuçlandı; Esin Güler’in “Dostluk” temalı eseri, festivalin resmi afişi olarak seçildi.
Festival kapsamında 3 Aralık’ta yapılacak online etkinlikte de sektörün önemli temsilcileri ve yönetmenler ile kısa film sektöründeki dağıtım problemine dikkat çekilecek.

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin Afiş Tasarım Yarışmasına başvuran 87 eser, Grafik Tasarım Sanatçısı Abdüsselam Ferşatoğlu, Festival Genel Koordinatörü Mehmet Lütfi Şen, Festival Başkanı Faysal Soysal, Yönetmenler Ramazan Kılıç, Nihal Şen ve Sosyal Medya Danışmanı Uğur Topal tarafından değerlendirildi. Jüri katılımcılar arasından 1998 Bursa doğumlu, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Esin Güler’in “Dostluk” temalı eserini III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin resmi afişi olarak belirledi.

 

Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemi online etkinlikte tartışılacak

İlk yılından itibaren düzenlediği atölyelerle kısa film sektörüne destek veren Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl da düzenleyeceği atölye ve online etkinliklerle kısa film sektörüne katkı sunmaya devam edecek.

Bu sene kısa film sektöründeki dağıtım problemine dikkat çekmeyi amaçlayan festival yönetimi, 3 Aralık’ta “Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemi” isimli online bir etkinlik düzenleyecek. Yapımcı Bulut Reyhanoğlu Yönetmenler Belkıs Bayrak, Onur Yağız ve Ramazan Kılıç ile Ninova Films Distribütörü – Dağıtımcı Uğur Şahin’nin yer alacağı etkinliğe sinemaseverler de katılabilecek. Katılım başvurusu için güncel CV’lerini ve etkinliğe neden katılmak istediklerine dair bir paragraflık motivasyon metnini info@dostlukfilmfestivali.com adresine göndermeleri gerekiyor. Son başvuru tarihi 20 Kasım 2020.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde düzenlenecek

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali afişini gençler tasarlayacak

BASIN BÜLTENİ / 20.08.2020

Bu yıl üçüncüsü 4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde Yunus Emre anısına düzenlenecek olan ‘Dostluk Film Festivali’nin afişi için bir tasarım yarışması düzenlenecek. 25 yaş altı tüm gençlere açık olan yarışmada, seçilen en iyi afişin grafikerine 5 bin TL para ödülü verilecek.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve sinema platformları ve birçok kurumla işbirliği içinde olan, bugüne kadar 100’den fazla ülkeden 1500’e yakın başvuruyla büyük ilgi gören III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin bu yılki afiş tasarımı, yarışma ile belirlenecek. Katılımcıların bir ya da birden fazla tasarımla katılabileceği yarışma için son başvurular 25 Eylül’e kadar yapılacak. 25 yaş altı tüm gençlere açık olan afiş yarışmasında, seçilen en iyi afişin grafikerine vergiler dahil 5 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmaya katılacak çalışmaların daha önce hiçbir yarışmaya katılmamış, sergilenmemiş ve özgün eserler olması şartı aranıyor. Yarışmaya katılacak eserler info@dostlukfilmfestivali.com ve dostlukfilmfest@gmail.com mail adreslerinin her ikisine de gönderilecek. Yarışma şartnamesi https://dostlukfilmfestivali.com/afis-yarismasi-2020/ yayınlandı.

 

Festival bu yıl Yunus Emre anısına düzenleniyor

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, Büyük Şair ve Mutasavvıf Yunus Emre anısına yapılıyor. 4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde yarışma, Kırk Yıllık Hatır, Panorama ve uzun metraj seçkilerindeki gösterimler dışında çeşitli konferanslar, söyleşiler ve atölyeler yapılacak. Bugün bütün dünyayı etkileyen pandemi sürecinde dostluğu pekiştirmek ve onun artan önemine dikkat çekmek için Festivali gerçekleştirme kararı alan yönetim, yeni normal çerçevesinde dostluğu film sanatının diliyle sinema salonlarında konuşmayı ve paylaşmayı hedefliyor.

 

Son başvuru tarihi 5 Ekim 2020 Salı günü

Festival Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı festivalde; birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinin yanı sıra, her yıl olduğu gibi Türkiye’den bir kısa film yönetmenine sonraki filmine destek için ‘Yunus Emre Dostluk Teknik Destek Ödülü’ ve bir filme de ‘Kızılay Dostluk Ödülü’ verilecek. 5 Ekim 2020 Salı saat 17.00’ye kadar festivalin resmi internet sitesinden ve Filmfreeway uluslararası film platformu üzerinden başvuruların kabul edileceği festival, bütün kısa filmcileri dostluğu pekiştirmek için başvuru yapmaya davet ediyor.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

 

Bilgi ve İletişim:

Lorbi Tanıtım ve Halkla İlişkiler

Şule Kartal / 0530 763 49 25 / skartal@lorbi.com

Burcu Yılmaz / 0532 706 63 66/ burcu.yilmaz@lorbi.com

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı

BASIN BÜLTENİ / 10.08.2020

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Dostluk Film Festivali 4-5-6 Aralık/2020 tarihlerinde Yunus Emre anısına gerçekleşecek. Başvuru şartnamesi ve başvuru formu, festivalin resmi internet sitesi olan “www.dostlukfilmfestivali.com” ile “www.amityfilmfestival.com”da yayınlandı. Yarışma bölümüne başvurular Festival sitesinden ve Filmfreeway uluslararası sinema platformu üzerinden kabul edilecek.

İlk iki festivalde Hindistan’dan Filipinler’e, İran’dan Amerika’ya, Brezilya’dan Suriye’ye 100’den fazla ülkeden 1500’e yakın başvuruyla büyük ilgi gören Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali üçüncü yılında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve sinema platformları ve birçok kurumla işbirliği içinde yoluna devam ediyor.

İnsan ile evrenin ilişkisini, dostluk üzerinden doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki filmi seyirciyle buluşturmayı hedefleyen festival, en geniş anlamıyla dostluk kavramını, güncel sanatların en etkili formlarından biri olan sinema yoluyla yeniden okumak, düşünmek ve hayatımızdaki yansımalarını çoğaltmak niyetiyle çıktığı yolda emin adımlarla ilerliyor.  4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde yarışma, Kırk Yıllık Hatır, Panorama ve uzun metraj seçkilerindeki gösterimler dışında çeşitli konferanslar, söyleşiler ve atölyeler yapılacak.

 

Festival bu yıl Büyük Şair ve Mutasavvıf Yunus Emre anısına düzenleniyor

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, Büyük Şair ve Mutasavvıf Yunus Emre anısına yapılıyor. Yunus Emre Asya’dan Avrupa’ya Tasavvufi şiiri dostluk ve kardeşlik anlayışıyla en zirveye çıkaran şair olarak kabul görmüştür. Türkiye’nin, Türkçe’nin ve Türk Şiirinin temel taşı olan Yunus Emre’nin şiiri ve dostluk felsefesi günümüzde de dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu merhamet ve kardeşlik için büyük imkanlar barındırmaktadır. Dostluk festivali vesilesiyle büyük şairi yeniden anmak, hatırlamak ve sanatını görsel sanatların alanına yansıtmak bireysel ve toplumsal dünyamızı daha iyi bir geleceğe taşıyacaktır.

Bugün bütün dünyayı etkileyen pandemi sürecinde dostluğu pekiştirmek ve onun artan önemine dikkat çekmek için Festivali gerçekleştirme kararı alan yönetim, yeni normal çerçevesinde dostluğu film sanatının diliyle sinema salonlarında konuşmayı ve paylaşmayı hedefliyor.

Festival Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı festivalde birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinin yanı sıra, her yıl olduğu gibi Türkiye’den bir kısa film yönetmenine sonraki filmine destek için ‘Yunus Emre Dostluk Teknik Destek Ödülü’ ve bir filme de ‘Kızılay Dostluk Ödülü’ verilecek.

 

Başvurular 5 Ekim’e kadar kabul edilecek

 05 Ağustos 2020 tarihinden 5 Ekim 2020 Salı saat 17.00’ye kadar festivalin resmi internet sitesinden ve Filmfreeway uluslararası film platformu üzerinden başvuruların kabul edileceği festival, bütün kısa filmcileri dostluğu pekiştirmek için başvuru yapmaya davet ediyor.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

 

Bilgi ve İletişim:

Lorbi Tanıtım ve Halkla İlişkiler

Şule Kartal / 530 763 49 25 / skartal@lorbi.com

Burcu Yılmaz / 0532 706 63 66/ burcu.yilmaz@lorbi.com