Festival Başkanı’ndan 2022

4. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali

 

Engel girmesin araya
Dost merhem olsun yaraya
Dost için geldik dünyaya

Neşet Ertaş

 

Tarih sahnesinde insanoğlunun başına gelebilecek en kritik durumlardan biriydi pandemi. Bizleri evlerimize hapsetti ve en yakın akrabalarımızla, dostlarımızla yüz yüze hasret gideremez hale getirdi. Bitmesine ramak kala insanlık bundan çok ciddi dersler çıkaracak diye heyecanlanırken tam tersine dünya zenginlerinin, ülke liderlerinin ve hatta bir takım kanaat önderlerinin bu süreçte daha da azgınlaştığını, hırsı uğruna ötekini hiçe sayıp yok ettiğini gördük. Dünyanın herhangi bir yerinde bir adamın sanal ortamda bir şeyi paylaşması ya da bir karar alması başka bir coğrafyadaki insanların sermayesinin birden yok olmasına ve bir toplumu temel ihtiyaç maddelerine ulaşamaz hale sürüklemeye başladı. Halbuki salgının, insanın ötekinin kıymetini daha iyi anlayacağı ve o olmazsa kendisinin de olmayacağını derk edecek bir noktaya taşıyacağını düşünürken Suriye mültecilerinin durumuna bir de Ukrayna mültecilerinin durumu eklendi. ABD ve Çin’in ekonomik savaşı daha da sertleşti. Afrika ve üçüncü dünya ülkelerinin fakirliğine fakirlik eklendi.

Hem pandemiden hem de ekonomik krizden sinemacılar da büyük yaralar aldı. Sinemalar seyircisini günden güne kaybediyor. Ticari olmayan bağımsız sanat yapımları kendilerini sunacak mecraları bir bir yitiriyor. Çocuklarımızı ekran bağımlılığından kurtarmaya yollar ararken bizler farklı platformların çerez filmleri arasında bir o tarafa bir bu tarafa savrulan çekirdek halini aldık. Festivallere eskisi kadar bütçenin ayrılmaması bir tarafa ulaşım ve konuklama imkanları en başta olmak üzere bütün bütçe kalemleri üç dört katına çıkmış durumda. Peki bu kötü şartlarda bu festivali neden bir daha yapmaya niyetleniyoruz? Çünkü birileri bununla zengin olmayacak. Birilerine takdir plaketi ya da özel bir teşekkür de takdim edilmeyecek. Bunlardan eminiz….

Gerçek anlamda bir film festivalde doğar. Yönetmen onu kendi rahminde taşır aylarca, yıllarca ama ilk defa festivalde onu duyacak kulağın, onu duyacak gözün ve onu idrak edecek kalplerin karşısına çıkar. Büyüyecekse o filmin burada, festival seyircisi ile giriştiği kavgada büyümesine karar verecek ya da düşecekse düşeceğine… Neden mi? Çünkü festivaller o bireysel, yalnız, evde ekran ile tek başımıza kurduğumuz dünyadan çok daha fazlasını veriyor bize bir film ile yeni bir ilişki kurmak için. İşte festivalimize de adını veren bu ‘dostluk’ ilişkisidir. Yani hepimiz festivalleri aslında dostlarımızla yaşarız. Bir filmin dostluğu ve kardeşliği, iki insanı o festival bittikten sonra bile başka rüyalara çağırır. Benzer sevgiyi başkası ile duymak, benzer öfkeleri başkası ile taşırmak ya da zıt anlayışları ötekinin yüzünde görmek gerçek anlamda bizi yeni bir hakikate yeni bir dostluk mecrasına taşır.

Zamanın geldiği yer bizim ne kadar birbirimizi dinlemeye, görmeye ve duymaya ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Maalesef bilimden, teknolojiden ve siyasetten tek başına yeni bir duyuş ve kavrayış alanına varamıyoruz. Oralardan herkesi kucaklayacak bir samimiyet çıkmıyor artık. Hala sayıları gittikçe azalan şairler, müzisyenler, ressamlar, sanatçılar ve yönetmenlerin seslerinde dünyanın ve zamanın yarasını saracak merhemden izler var. İşte bu sebeple ‘sanata dost, hakikate dost, kendine dost’ şiarı ile çıktığımız yolda 5’incisini yapmaya niyet ettik. Rol icabı değil yani…

Geçtiğimiz yıllarda Anadolu’nun dostluğunu eserlerinde ulaştığı derin öz ve eşsiz biçim sayesinde dünyaya mal eden ozanlarımızın ve şairlerimizin anısına yapmıştık festivalimizi. Aşık Veysel, Yunus Emre ve Hacı Bektaş Veli’den sonra bu yıl  festivalimizi Anadolu’ya göç eden Bektaşi Abdallarının geleneğini müzik yoluyla devam ettiren, dostluğu ve aşkı tezenesiyle notalara nakşetmiş büyük ozanımız Neşet Ertaş’a adıyoruz.

Her yıl festivalimize dünyanın dört bir bucağından ve dost ülkemizden;  güzel emeklerini, rüyalarını, hayallerini ve kavgalarını paylaşan ve bizi takip eden yönetmenleri yeni filmlerini bize göndererek 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nin sinema dostlarıyla paylaşmaya davet ediyoruz.

 

Dostlukla ve Dostça kalın…

 

Faysal Soysal

5. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali Başkanı

 

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!