Festival Başkanı’ndan

 

 

 

 

 

 

FAYSAL SOYSAL
Festival Başkanı

III.Uluslararası Dostluk Film Festivali başvuruları kabül etmeye başladı. Geçen yıl Aşık Veysel’in anısına yapılan festival Bu yıl Yunus Emre anısına yapılacak.

Yaşadığımız bu pandemi döneminde dostluğun ve dostun kıymetini her zamankinden daha fazla hissediyoruz. insanlığın bütün birikimlerinin bir virüs karşısında ne kadar aciz olduğunu düne kadar savaşan iki ülkenin küçücük bir virüsün yaptıkları yüzünden nasıl dost hale geldiğini tecrübe ettik. Bütün savaşları, çatışmaları bir süreliğine de olsa durduran bu virüsün sanırım bize söylemek istedikleri var. Belki de bunu anlayıncaya kadar da dünyamızı terketmeye niyeti yok.

Dostluğu anlamlı kılacak belki de en büyük mısralardan biri Yunus’un

‘Yunus’un ‘Bir avuç toprak, biraz su’yum ben,
Neyimle övüneyim, işte buyum ben’

mısrasıdır. Varoluşumuzun hakikatine işaret eden bu cümle, bir musibete, belaya duçar olduğumuzda hatırladığımız ama güç ve otoriteyi ele geçirdiğimizde unuttuğumuz en önemli ontolojik zeminlerden biri. İnsanın kendisini eksik hissettiği böyle zamanlarda bir dostun kıymetine paha biçilmez. Şu geçirdiğimiz bir kaç aylık pandemi süreci hepimizde neredeyse bu yalnızlık ve başkasına ihtiyaç duyma hissini pekiştirdi. Biraz içimize ve dostlarımıza dönme fırsatı verdi.

iki yıllık geçmişinde dostluğa doğrudan ya da dolaylı işaret eden en güzel filmleri ve yönetmenlerini kısa filmcilerle buluşturan, seçkin jürileri ve özel söyleşileriyle farkındalık oluşturan, atölyeleri ile gençlere dinamizm ve yenilik kazandıran, Yarışma dışı seçkileriyle de Türkiye’de kısa film kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Festivalimiz bu yıl da dünyanın dört bir tarafından misafir edeceği filmlerle beyaz perdede ve karanlık salonlarda dostluğun ışığına katkı sağlamak istiyor.

Bu ışık bize ya da ötekine ait değil. Bu ışık insan olarak dünyaya gelişimizle birlikte varlığımızda açılan yaranın ancak onunla teskin olacağı bir derman. Buna katkı sağlamak isteyen ya da bunun gölgesinde serinlemek isteyen herkese yer var burda.

Yine güzel filmlerde dostlukla buluşmak dileğiyle …