Festival Genel Sanat Yönetmeni’nden Çağrı 2021

IV. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali

MEHMET LÜTFİ ŞEN
Festival Genel Sanat Yönetmeni

Dostluğu vizörden görmek

Daha çok sanatçıya ve daha çok ülkeye ulaşıyor olmanın heyecanıyla festivalin dördüncü yılından merhaba. Pandemi şartlarının yeni normalinde ülkemizde sanat alanında gerçekleşebilen birçok projenin tanığı oluyoruz. Sanat çalışmalarında her zaman önemli olan sürdürülebilirliğin salgın günlerinde değeri kat be kat arttı. Sinema diliyle söylersek tam da Andrey Tarkovski’nin Kurban filminin girişinde altını çizdiği 40 yıl süren periyodik ritme benzer yollar almalıyız. İnsanlığın moral değerlerini korumak için sanata ve özellikle sinemaya daha çok ihtiyacı var. Bütün zorluklarla baş ederek, salgın kurallarına uyarak sanat yolculuğumuza devam ediyoruz. Festivale başlarken yola çıktığımız sinema sanatına katkı sağlama ve Anadolu’daki yüzyılların birikimi dostluk mayasını kendi ülkemize ve dünyaya taşıma hedefimize 4’üncü yılımızda bir adım daha yaklaştık.

Günümüzde global dünyada insanlığı yönlendiren hakim yapılar, teknolojik gelişmelerden devşirdikleri güce tapınan bir vandal anlamsızlığa dönüştü. Bu yapının gücü, parçası olduğu doğayı açgözlü çıkarları uğruna zarar vererek dengeyi bozdu. Bu telafisi imkansız zararlar birçok canlı türünü yok etti ve işte asıl niyetimiz kendi sonunu hazırlayan bu kapitalist vandalizme bütün gücümüzle çomak sokmak. Tam da bu nedenle ilk yıl üstat Fethi Gemuhluoğlu’nun kendine, tabiata, tarihe, coğrafyaya dost olmak felsefesinden esinlenerek yola çıktık. Sonra Aşık Veysel’in sazıyla gönüllere seslendik. Üçüncü festivalde büyük şair Yunus Emre’nin kılavuzluğuna sığındık. Sanata ve Anodolu bilgeliğinin dostluk mayasına her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan bu yıl da, Hacı Bektaş-ı Veli’nin bütün canları ve canlıları bir ve bütün kabul eden kadim dostluk anlayışıyla gerçekleştiriyoruz festivalimizi.

Uluslararası dostluğun en büyük kurumu Türk Kızılay’ı adına gerçekleştirdiğimiz 4’üncü festivalde yaşadığımız zor günlerde ve zor şartlarda çektikleri filmlerle çağrımıza cevap veren, vizörlerinden dostluğa bakan sanatçılara, sinema sektöründeki paydaşlarımıza ve büyük bir özveriyle çalışan tüm festival ekibimize teşekkür ediyorum. Bu süreçte yanımızda olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, ana sponsorumuz Halkbank’a, Beyoğlu ve Zeytinburnu belediyelerine ve sanatın yanında olan tüm kurum ve kuruluşlara gönülden şükranlarımı sunuyorum. İyi bir gelecek sanatla ve dostlukla kurulabilir.

Sinema salonlarında buluşmak ve çoğalarak geleceğe umut olmak temennisiyle…

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!