Festival Hakkında

İlk kez 2018 yılında ‘Rol icabı değil…’ mottosu ile yola çıkan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali her yıl dünyada 100’den fazla ülkeden yüzlerce dostluk temalı kısa filmi sinemaseverlerle buluşturuyor.

Bugüne kadar Fethi Gemuhluoğlu, Aşık Veysel, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli gibi Anadolu’dan dünyaya bu toprakların dostluk mayasını yayan değerli bir şahsiyetimizin adına düzenlenen festival, bu mayanın sinemacılara da ilham kaynağı olarak, izleyiciye dostluk kavramının önemini hatırlatan yeni filmlerin üretilmesini hedefliyor.

Yurt içinden ve dışından onlarca sinemacıyı ağırlayan festival ayrıca çeşitli konferanslar, söyleşiler, atölyeler, yarışmalar, özel film gösterimleri ve ustalık sınıfı gibi etkinlikleri ile de sinemaseverlerde dostluk kavramına dair bir farkındalık oluşturmayı arzu ediyor.

İlk dört yılında bu hedefine adım adım yaklaşan Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, beşinci yılında da yola ilk günkü heyecanla devam ediyor.

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!