Festival Hakkında

Çalışmalarına 2017 yılında başladığımız festivalimizin ilkini Fethi Gemuhluoğlu’nun Anadolu dostluğunu özetlediği ‘Dostluk Üzerine’ konuşmasından ilham alarak 2018’de gerçekleştirdik. Festival daha ilk yılında 82 ülkeden 800 başvuru alarak büyük ilgi gördü. İkinci yılında hem sözü hem sazıyla Anadolu dostluk algısını pekiştiren Aşık Veysel anısına yaptık festivalimizi. Bütçe sıkıntısından dolayı hiç tanıtım yapamadık. Buna rağmen festivalimiz yine büyük ilgi gördü ve dünyanın 62 ülkesinden 750 adet film başvurusu aldık. Başta bizi takip edip ilgi gösteren Kısa film yönetmenlerine sonra da dostluk meselemizi doğru anlayıp desteklerini esirgemeyen paydaş ve sponsorlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.

Şüphesiz ki Anadolu dostluğunu geliştiren, yayan ve evrenselleştirenlerin başında ozanlarımız ve şairlerimiz gelmektedir. Festival yönetimi olarak her yıl festivali büyük bir Anadolu Ozanı/Şairi/Mütefekkirinin anısına yapıyoruz. Bu vesileyle sanatında/sözünde Anadolu dostluğunu ölümsüzleştiren büyük şairlerimiz, ozanlarımız ve düşünürlerimiz hem sinema dünyasına ilham kaynağı olacak hem de dünyaya yeniden yeni bir bakışla tanıtılmış olacak.

Bu yıl Festivalimizi, Türkçemizin süt dişi olarak anılan ve Türk Şiirinin kurucusu olarak kabul edilen Anadolu’nun İslamlaşmasında ortaya koyduğu dostluk dili ve şiiriyle her zaman güncelliğini koruyan ve farkında olmadan şiirlerinin birçoğunu ezbere bildiğimiz Yunus Emre’nin anısına yapacağız. Yunus Emre bugün hem Asya’da hem Ortadoğu’da hem de Avrupa’da şiiri dostluk ve kardeşlik anlayışıyla en yükseğe çıkaran şair olarak kabul görmüştür. Türkiye’nin, Türkçe’nin ve Türk Şiirinin temel taşı olan Yunus Emre’nin şiiri çağdaş dünyanın daha çok ihtiyaç duyduğu dostluk ve kardeşlik için hala en büyük imkanları barındırmakta. Dostluk festivali vesilesiyle onu yeniden anmak, hatırlamak ve sanatını görsel sanatların alanına yansıtmak hem bireysel hem de toplumsal dünyamızı daha iyi bir geleceğe taşıyacaktır.

 

AMAÇ

Kapitalizmin acımasızlığını her geçen arttırdığı günümüz, tüketim ve kutuplaşma çağında dostluk, vefa hor görülmekte ve insanlar gittikçe birbirine düşman kesilmekte. Telafisi mümkün olmayan bu çöküşe inat bizler bu festival vesilesiyle dostluk temalı kısa ve uzun metrajlı filmlerin hem çekimlerine ön ayak olmak hem de bu konseptteki filmleri toplayıp festival aracılığı ile seyirciye ulaştırmak istiyoruz. Daha net ifadeyle; en geniş anlamıyla dostluk kavramını, güncel sanatların en etkili formlarından biri olan sinema yoluyla yeniden okumak, düşünmek ve hayatımızdaki yansımalarını çoğaltmak amacıyla yola çıkan festival, çeşitli konferanslar, söyleşiler, atölyeler, yarışmalar, film gösterimleri ve dost ülke yansımasıyla farkındalık oluşturmak ve insanlığın yegâne mirası olan dostluğu büyütmek istemektedir.

 

HEDEF

Türkiye’nin her köşesindeki gençlere ulaşmayı ve verilecek ödüllerin teşvikiyle onları “dostluk” üzerine düşünmeye ve bu konuda film yapmaya davet etmeyi;

Gençlerin modern zamanların en yaygın ve etkileyici sanatı olan sinema ile daha yakından tanışmalarına zemin hazırlamayı ve kendi dünyalarının, hayallerinin filmini yapmaya teşvik etmeyi;

Uluslararası katılımlarla yabancı ülkelerdeki duyarlı insanlara Anadolu coğrafyasını, mayası niteliğindeki dostluk temasıyla tanıştırmayı;

Film gösterimlerinin yanı sıra konferanslar, seminerler ve şiir söyleşileri gibi etkinlikler düzenleyerek her alandan insana dostluk ile ilgili bir farkındalık aşılamayı;

Yarışma ve Kırk Yıllık Hatır bölümlerine başvuran, Anadolu dostluk mantığını ve kültürünü yansıtan filmlerden derlenecek seçkileri, sanat camiasına ve Türkiye’nin uluslararası ilişkiler içerisinde olduğu ülkelere yaymayı;

Yunus Emre Enstitüsü’nün yurt dışındaki merkezlerinde yapmayı planladığımız gösterim ve etkinlikler sayesinde, Türkçe öğrenen ve Türkiye’nin kültür ve geleneğine ilgi duyanlar ile Kısa Film üzerinden dostluk köprüsü kurmayı, Türk Sinemasını ve Türk yönetmenlerini tanıtmayı hedeflemekteyiz.

 

DOSTLUK FİLM FESTİVALİ’NDEN KALANLAR?

Duyurular ve Film Başvuruları
Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali duyurusu için ulusal ve uluslararası sinema platformlarıyla iş birliği ve ortaklıklar gerçekleştirildi. Geçit boardlar, billboardlar, vinil baskılar, şehir ekranları kullanıldı. Sosyal medya paylaşımları, basılı materyaller (broşür, katalog, afiş vb.) festival tanıtım filmi ve sinema sektöründe etkili dostlarımızın çektiği tanıtım videolarıyla ve festivalin medya dostlarıyla yoğun bir çalışma gerçekleştirildi. İki dilde yayın yapan festival sitesinden ve uluslararası Filmfreeway platformu üzerinden film başvuruları alındı. Bu etkili ve gönüllü çalışmalar sonucu ilk iki festivalde Hindistan’dan Filipinler’e, İran’dan Amerika’ya, Brezilya’dan Suriye’ye, Fransa’dan Cezayir’e, İsveç’ten Gana’ya ve Rusya’dan Kırgızistan’a kadar 100 farklı ülkeden 1500 başvuru gerçekleştirildi.

Konferans, Paneller ve Söyleşiler

İlk festivalimizde etkinliklerimizin esin kaynağı idi. ‘Fethi Gemuhluoğlu’nun Dostluk Felsefesi’ paneli İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Salt Galata’da 2018 ve 2019 da uluslararası katımla dostluk ve sinema üzerine iki açık oturum yapıldı. Moderatörlüklerini festival başkanımız Faysal Soysal’ın yaptığı açık oturumlarda aralarında Kamal Tabrizi, Najwa Najjar, Yüksel Aksu, Reis Çelik, Nima Javedi, Ado Hasanovic gibi yerli ve yabancı ünlü yönetmenler yer aldı.

Bosna Hersek’te, Jüri Başkanı Yüksel Aksu, Görüntü Yönetmeni Mirsad Herovic ve Faysal Soysal’ın konuşmacı olarak katıldığı “Sinemada Dostluk” konulu söyleşi yapıldı. Ali Gemuhluoğlu ve Mehmet Lütfi Şen’in katıldığı “Dostluğun Uluslararası Önemi” söyleşisi düzenlendi.

Festival merkezlerimizde finalist filmlerin yönetmenlerinin katılımıyla 34 film söyleşisi gerçekleştirildi.

Kısa Film ve Post Prodüksiyon Atölyeleri
Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimlerine devam eden gençlerin katıldığı Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle bir sinema atölyesi oluşturuldu. Sinemanın çeşitli alanlarından profesyoneller, eğitim vermek üzere atölye süresince gençlerle buluştu. Gençler atölye sonrasında, aldıkları teorik dersler ışığında ve eğitmenlerin gözetimi altında tamamen kendi yaklaşım biçimlerini ortaya koydukları dostluk temalı kolektif bir kısa film çektiler. Festival kapsamında filmin özel gösterimi gerçekleşti.
2. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, Türkiye’nin en eski stüdyolarından olan Fono Film işbirliği ile bir Post Prodüksiyon Film Atölyesi düzenlendi. Başvurulardan seçilen katılımcının yararlandığı atölyede öğrenciler Kurgu-Ses Tasarım-Renk Tasarım-DCP-VFX başlıkları altında, Fono Film stüdyolarında post prodüksiyon sürecini profesyonel bir stüdyoda gözlemleyip, sektör profesyonellerinin tecrübelerinden istifade ettiler.

Sektör Buluşmaları
Festival süresince Türkiye’de ve yurtdışında çalışmalarını sürdüren yaklaşık birçok kısa film kolektifi ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirildi. Kısa film gruplarıyla iş birlikleri oluşturuldu.

Festival Jürisi
I. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin Jüri Başkanlığını Yönetmen Yüksel Aksu yaptı. Yönetmen Tevfik Başer, Filistinli senarist ve yönetmen Najwa Najjar, İranlı yönetmen Kamal Tabrizi ve oyuncu Sezin Akbaşoğulları jüride yer aldı.
ll. Festivalin Jüri Başkanlığını, Yönetmen Reis Çelik üstlendi. Diğer jüri üyeleri ise İran’dan Nima Javedi, Bosna Hersek’ten Ado Hasanovic, Türkiye’den ünlü oyuncu Feyyaz Duman, ve ödüllü yönetmen Vuslat Saraçoğlu oldu.

Festival Gösterim Mekanları
İlk festivalde; Uluslararası Yarışma Seçkisi, Panaroma Seçkisi, Kırk Yıllık Hatır Seçkisi ve Özel Gösterim Seçkisi olmak üzere 4 ana kategorideki filmler, Festival merkezi olan Beyoğlu Sineması’nın yanı sıra Kadıköy Sineması, Salt Galata, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’ni de içine alan 5 farklı mekânda gösterildi. ll. yılımızda gösterimlerimiz, Beyoğlu Fitaş, ZKSM ve SALT Galata’da gerçekleşti.

Festival Açılış, Kapanış ve Gala
Festivalin birinci yılında Açılış ve Kapanış etkinlikleri, merkez olarak kullanılan Beyoğlu Sineması’nda yapıldı. Cemal Reşit Rey konser salonunda gerçekleştirilen Gala ve Ödül Töreni, hem sanat hem de siyaset dünyasından ve sinemaseverlerden 750 kişinin katılımıyla büyük ilgi gördü. Festival’in ikinci yılında Açılış ve Kapanış etkinlikleri, merkez olarak kullanılan Beyoğlu Fitaş Sineması’nda yapıldı. Grand Pera salonunda gerçekleştirilen Gala ve Ödül Töreni hem sanat hem de siyaset dünyasından ve sinemaseverlerden katılımıyla büyük ilgi gördü.

Dost Ülke Gösterimi
Festival sonrasında, ‘Dost Ülke’ teması ile festivalin uluslararası alanda bilinirliğini artırmak amacıyla Bosna’da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Festivalde ödül alan filmler ve özel seçki Saraybosna’da iki günlük programla izleyicilerle buluştu. Ayrıca iki ülke arasındaki kadim ilişki, dostluk ve sinema dili üzerine uluslararası konuşmacıların yer aldığı iki panel gerçekleştirildi.

Basın Yansımaları
I. ve ll. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivallerinde, yazılı ve görsel medyada çıkan haberler sayesinde 25.000 kişiye ulaşırken, basın yansıması toplamda 200.000’i geçti. Yapılan gösterimler, söyleşiler ve atölyelere 10.000’e yakın insan katıldı.

 

 

YUNUS EMRE ANISINA III. ULUSLARARASI DOSTLUK KISA FİLM FESTİVALİ

 

NELER YAPILACAK?

Duyuralar ve Film Başvuruları
lll. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali duyurusu için, ulusal ve uluslararası sinema platformlarıyla işbirliği içerisinde, açık hava reklamları, basılı materyaller, tanıtım filmi, sektöründe etkili festival dostlarının çekeceği ve paylaşacağı tanıtım video çalışmaları ve festivalin medya dostlarıyla birlikte yoğun bir çalışma gerçekleştirilecek. İki dilde yayın yapan festivalin resmi web sitesi ve Filmfreeway platformu üzerinden, hem çağrı ve tanıtımlar yapılacak hem de yarışma ve yarışma dışı bölümlere film başvuruları kabul edilecek.
Ayrıca Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu dünyanın 30 ülkesinde yapılması hedeflenen özel gösterimler için her ülkede tanıtım faaliyetleri yürütülecek.

Konferans, Paneller ve Söyleşiler
Festival boyunca, üniversitelerde, Festival Merkezi olan sinemalarda, SALT Galata’da ve festivalin belirleyeceği ‘Dost Ülke’de, sinema dostluk ve Yunus Emre üzerine ulusal ve uluslararası Konferans, Panel ve Söyleşiler gerçekleştirilecek.

Atölye Çalışmaları
III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, ilk iki festivalde olduğu gibi özellikle genç sinemacıların desteklenme amacıyla Türkiye’de ve festivalin Dost Ülkesinde atölyeler gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Türkiye’de Post-Prodüksiyon film atölyesi ikincisinde yeni katılımcılar Kurgu-Ses Tasarım-Renk Tasarım-DCP-VFX başlıkları altında, Fono Film stüdyolarında post prodüksiyon sürecini profesyonel bir stüdyoda gözlemleyip, sektör profesyonellerinin tecrübelerine tanık olacaklar. Bu yıl ilki gerçekleşecek Film Seti Atölyesi’nde yapımı devam eden bir filmin seti atölye katılımcılarına açılacak. 2 gün sürecek atölyede çekimin reel aşamaları genç sinemacılarımız bizzat yerinde görerek tecrübe kazanacaklar.

Sektör Buluşmaları
Her iki festivalimizde de olduğu gibi lll. Festivalimizde de Türkiye’de ve yurtdışında çalışmalarını sürdüren birçok kısa film kolektifi ile çeşitli görüşmeler gerçekleştiriliyor ve işbirlikleri oluşturuluyor. Özellikle 30 yurtdışı gösterimi için ilgili ülkelerdeki sinema platformlarıyla görüşmeler yapılıyor.

Yayın
İlk iki festivalde olduğu gibi bu festivalde de özgün tasarımlı festival kataloğu ve bu yıla özel Yunus Emre’nin dostluk temalı şiirlerinin derlendiği Türkçe ve İngilizce bir kitap basımı gerçekleşecektir.

Festival Jürisi
İlk iki festivalde olduğu gibi Jüri başkanı Türkiye’den diğer jüri üyelerimiz Türkiye ve Yurtdışındaki seçkin sinema profesyonellerinden oluşacaktır.

Festival Gösterim Mekanları

Festival Yarışma Filmlerinin gösterileceği Festival merkezi, geçen yılarda olduğu gibi Beyoğlu’ndaki bir sinema salonu olacaktır.

Geçen yıl olduğu gibi Panaroma Seçkisi, Kırk Yıllık Hatır ve Özel Gösterim Filmleri İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakasındaki önemli sinemalarda izleyiciyle buluşacak. Ayrıca Festival, dünyanın birçok ülkesinde de gösterim yapmayı hedeflemektedir.

Pandemi normallerinde kurallara uyarak finalist filmlerin yönetmenleri İstanbul’a davet edilecek ve gönüllü öğrencilerimizin mihmandarlığında ağırlanacak. Film gösterimleri sonrası yönetmenlerle söyleşiler gerçekleştirilecek. Sinema ’da Dostluk kavramı ve film yapım tecrübelerinin konu edinileceği konferans ve söyleşiler yapılacak.

Festival Açılış, Kapanış ve Gala
Festival Açılış, Kapanış ve Gala etkinlikleri, İstanbul’un anlamlı kültürel mekanlarında gerçekleştirilecek. İlk iki festivalde olduğu gibi, ulusal ve uluslararası çoğunluğun katılacağı yoğun, samimi ve dinamik bir töreniyle festivalin Türkiye bölümünün tamamlanması hedefleniyor.

Dost Ülke Gösterimleri
lll. Festivalde Türkiye’de gerçekleşecek programının ardından ya da eş zamanlı olarak dünyanın birçok ülkesinde özel festival seçkisi gösterimleri planlanmaktadır. Bu ülkelerden birinde uluslararası söyleşilerin ve sinema atölyesinin de olacağı bir program festivalin bu yılki hedeflerindendir.

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!