Festival Hakkında

Kızılay Uluslararası Dostluk Film Festivali hazırlık çalışmalarına 2017 yılında başladı. İlk festival Fethi Gemuhluoğlu’nun kadim Anadolu dostluğunu özetlediği ‘Dostluk Üzerine’ konuşmasından ilham alarak 2018’de yapıldı. Festival ilk yılında 82 ülkeden 800 başvuru alarak büyük ilgi gördü. İkinci festival müziği ve şiiriyle Anadolu dostluk algısını pekiştiren Aşık Veysel anısına gerçekleştirildi. 3. Festivalde büyük şair Yunus Emre anıldı. Üç festivalde dünyanın 120 farklı ülkesinden 2000’in üzerinde başvuru gerçekleşti.

Şüphesiz ki Anadolu dostluğunu geliştiren, yayan ve evrenselleştirenlerin başında şairler gelmektedir. Festival yönetimi olarak her yıl festivali büyük bir Anadolu Ozanı/ Şairi/Mütefekkirinin anısına yapıyor. Bu vesileyle sanatında/sözünde Anadolu dostluğunu ölümsüzleştiren büyük şairler ve düşünürleri sinema dünyasına ilham kaynağı olacak ve de dünyaya yeniden yeni bir bakışla tanıtılmış olacak.

Aşık Veysel ve Yunus Emre’den sonra 4. Festivali Hacı Bektâş-ı Velî anısına yapacağız. Eserleri ve hayatıyla dostluğu Anadolu coğrafyasında olgunlaştırıp onu Asya’dan, Avrupa’ya özellikle de balkanlara taşıyan Hacı Bektâş-ı Velî’nin felsefesinden istifade edeceğiz. 2021 yılının T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO işbirliği ile Hacı Bektâş-ı Velî yılı olarak ilan edilmesi büyük velinin dostluk anlayışının farklı platformlarda tartışılmasına ve gündem olmasına olanak verirken, festivalle beraber onun dostluk anlayışını farklı boyutlarıyla sinema camiasında ele almış olacağız. Dostluk ve birlik anlayışının Dostumuzla beraber, yaralanır kanarız, Her nefeste aşk ile, yaratanı anarız. Erenler meydanına, vahdet ile gir de gör, Kırk budaklı şamdanda kırkımız bir yanarız. Dörtlüğünde dile getirdiği bu dostluk felsefesini, festival boyunca şair, sanatçı ve düşünürlerle değerlendirerek, ülkemiz ve yurtdışı gündemine taşımış olacağız.

 

AMAÇ

Günümüz, tüketim ve kutuplaşma çağında dostluk, vefa hor görülmekte ve insanlar gittikçe birbirine düşman kesilmekte. Telafisi mümkün olmayan bu çöküşe inat festival vesilesiyle dostluk temalı kısa ve uzun metrajlı filmlerin hem çekimlerine ön ayak olmak hem de bu konseptteki filmleri toplayıp festival aracılığı ile seyirciye ulaştırmak istiyoruz. Daha net ifadeyle; en geniş anlamıyla dostluk kavramını, güncel sanatların en etkili formlarından biri olan sinema yoluyla yeniden okumak, düşünmek ve hayatımızdaki yansımalarını çoğaltmak amacıyla yola çıkan festival, çeşitli konferanslar, söyleşiler, atölyeler, yarışmalar, film gösterimleri ve dost ülke yansımasıyla farkındalık oluşturmak ve insanlığın yegâne mirası olan dostluğu büyütmek istemektedir.

 

HEDEF

Türkiye’nin ve dünyanın her köşesindeki gençlere ulaşmayı ve verilecek ödüllerin teşvikiyle onları “dostluk” üzerine düşünmeye ve bu konuda film yapmaya davet etmeyi; Gençlerin modern zamanların en yaygın ve etkileyici sanatı olan sinema ile daha yakından tanışmalarına zemin hazırlamayı ve kendi dünyalarının, hayallerinin filmini yapmaya teşvik etmeyi; Özellikle uluslararası katılımlarla yabancı ülkelerdeki duyarlı insanlara Anadolu coğrafyasını, mayası niteliğindeki dostluk temasıyla tanıştırmayı; Film gösterimlerinin yanı sıra konferanslar, seminerler ve şiir söyleşileri gibi etkinlikler düzenleyerek her alandan insana dostluk ile ilgili bir farkındalık aşılamayı; Yarışma, Kırk Yıllık Hatır ve İnsani Bakış bölümlerine başvuran, Anadolu dostluk mantığını ve kültürünü yansıtan filmlerden derlenecek seçkileri, sanat camiasına ve Türkiye’nin uluslararası ilişkiler içerisinde olduğu ülkelere yaymayı; Kızılay’ın ve Yunus Emre Enstitüsü’nün yurt dışındaki merkezlerinde yapmayı planladığımız gösterim ve etkinlikler sayesinde, Türkçe öğrenen ve Türkiye’nin kültür ve geleneğine ilgi duyanlar ile Kısa Film üzerinden dostluk köprüsü kurmayı, Türk Sinemasını ve Türk yönetmenlerini tanıtmayı hedeflemekteyiz.

 

DOSTLUK FİLM FESTİVALİ’NDEN KALANLAR?

Duyurular ve Film Başvuruları

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali duyurusu için ulusal ve uluslararası sinema platformlarıyla iş birliği ve ortaklıklar gerçekleştirildi. Geçit boardlar, billboardlar, vinil baskılar, şehir ekranları kullanıldı. Sosyal medya paylaşımları, basılı materyaller (broşür, katalog, afiş vb.) festival tanıtım filmi ve sinema sektöründe etkili dostlarımızın çektiği tanıtım videolarıyla ve festivalin medya dostlarıyla yoğun bir çalışma gerçekleştirildi. İki dilde yayın yapan festival sitesinden ve uluslararası Filmfreeway platformu üzerinden film başvuruları alındı. Bu etkili ve gönüllü çalışmalar sonucu ilk üç festivalde Hindistan’dan Filipinler’e, İran’dan Amerika’ya, Brezilya’dan Suriye’ye, Fransa’dan Cezayir’e, İsveç’ten Gana’ya ve Rusya’dan Kırgızistan’a kadar 120 farklı ülkeden 2000 başvuru gerçekleşti.

Konferans, Paneller, Söyleşiler

İlk festivalimizde etkinliklerimizin esin kaynağı ‘Fethi Gemuhluoğlu’nun Dostluk Felsefesi’ paneli İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Salt Galata’da 2018 ve 2019 da uluslararası katımla dostluk ve sinema üzerine iki açık oturum yapıldı. Moderatörlüklerini festival başkanımız Faysal Soysal’ın yaptığı açık oturumlarda aralarında Kamal Tabrizi, Najwa Najjar, Yüksel Aksu, Reis Çelik, Nima Javedi, Ado Hasanovic gibi yerli ve yabancı ünlü yönetmenler yer aldı. Bosna Hersek’te, Jüri Başkanı Yüksel Aksu, Görüntü Yönetmeni Mirsad Herovic ve Faysal Soysal’ın konuşmacı olarak katıldığı “Sinemada Dostluk” konulu söyleşi yapıldı. Ali Gemuhluoğlu ve Mehmet Lütfi Şen’in katıldığı “Dostluğun Uluslararası Önemi” söyleşisi düzenlendi. Festival merkezlerimizde finalist filmlerin yönetmenlerinin katılımıyla 34 film söyleşisi gerçekleştirildi. Üçüncü Festival’de 12 özel çevrimiçi söyleşi, kısa filmde dağıtım sorunlarını ele alan bir çevrimiçi panel gerçekleştirildi.

Kısa Film ve Postpordüksiyon Atölyeleri

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimlerine devam eden gençlerin katıldığı Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğiyle bir sinema atölyesi oluşturuldu. Sinemanın çeşitli alanlarından profesyoneller, eğitim vermek üzere atölye süresince gençlerle buluştu. Gençler atölye sonrasında, aldıkları teorik dersler ışığında ve eğitmenlerin gözetimi altında tamamen kendi yaklaşım biçimlerini ortaya koydukları dostluk temalı kolektif bir kısa film çektiler. Festival kapsamında filmin özel gösterimi gerçekleşti. 2. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, Türkiye’nin en eski stüdyolarından olan Fono Film işbirliği ile bir Post Prodüksiyon Film Atölyesi düzenlendi. Başvurulardan seçilen katılımcının yararlandığı atölyede öğrenciler Kurgu-Ses Tasarım-Renk Tasarım-DCP-VFX başlıkları altında, Fono Film stüdyolarında post prodüksiyon sürecini profesyonel bir stüdyoda gözlemleyip, sektör profesyonellerinin tecrübelerinden istifade ettiler. 3. Festivalde çok özel bir atölye çalışması gerçekleşti. Yine genç katılımcılar bir dönem filmi setinde profesyonel bir filmin çekimine ve tüm detaylara tanık oldular.

Sektör Buluşmaları

Festival süresince Türkiye’de ve yurtdışında çalışmalarını sürdüren yaklaşık birçok kısa film kolektifi ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirildi. Kısa film gruplarıyla iş birlikleri oluşturuldu.

Festival Jürisi

I. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin Jüri Başkanlığını Yönetmen Yüksel Aksu yaptı. Yönetmen Tevfik Başer, Filistinli senarist ve yönetmen Najwa Najjar, İranlı yönetmen Kamal Tabrizi ve oyuncu Sezin Akbaşoğulları jüride yer aldı. ll. Festivalin Jüri Başkanlığını, Yönetmen Reis Çelik üstlendi. Diğer jüri üyeleri ise İran’dan Nima Javedi, Bosna Hersek’ten Ado Hasanovic, Türkiye’den ünlü oyuncu Feyyaz Duman, ve ödüllü yönetmen Vuslat Saraçoğlu oldu. lll. Festivalde Türk Sinemasının önemli filmlerine imza atan Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir’in başkanlığını üstlendiği jüride; birçok festivalden ödülle dönen Yunanistanlı Yönetmen Maria Lafi, ikinci uzun metraj filmi “In Between Dying” ile bu ene Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde yarışan Azerbaycanlı Yönetmen Hilal Baydarov, Çukur dizisinde Ayşe karakterleri ile izleyicinin beğenisini kazanan Oyuncu İrem Altuğ ve akademik alandaki başarılarının yanısıra sinema ve televizyon sektörüne büyük katkılar sağlayan Senaryo Danışmanı ve Akademisyen Öktem Başol yer aldı.

Festival Gösterim Mekanları

İlk festivalde; Uluslararası Yarışma Seçkisi, Panorama Seçkisi, Kırk Yıllık Hatır Seçkisi ve Özel Gösterim Seçkisi olmak üzere 4 ana kategorideki filmler, Festival merkezi olan Beyoğlu Sineması’nın yanı sıra Kadıköy Sineması, Salt Galata, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’ni de içine alan 5 farklı mekânda gösterildi. ll. yılda gösterimler Beyoğlu Fitaş, ZKSM ve SALT Galata’da gerçekleşti. Üçüncü festival Korona şartları gereği sinemalarda gösterim yapılamadı ama çevrimiçi gösterim tüm Türkiye’yi kapsadı ve 6000 kayıtlı izleyiciyle buluşma imkânı gerçekleşti.

Festival Açılış, Kapanış ve Gala

Festivalin birinci yılında Açılış ve Kapanış etkinlikleri, merkez olarak kullanılan Beyoğlu Sineması’nda yapıldı. Cemal Reşit Rey konser salonunda gerçekleştirilen Gala ve Ödül Töreni sanat, siyaset ve sinemaseverlerden 750 kişinin katılımıyla büyük ilgi gördü. Festival’in ikinci yılında Açılış ve Kapanış etkinlikleri, merkez olarak kullanılan Beyoğlu Fitaş Sineması’nda yapıldı. Grand Pera salonunda gerçekleştirilen Gala ve Ödül Töreni sanat, siyaset ve sinemaseverlerin katılımıyla büyük ilgi gördü. Üçüncü festivalde pandemi şartları gereği gösterimler bütün Türkiye’de çevrimiçi yapıldı. Gala ve Ödül Töreni Grand Pera’da pandemi şartlarının titizlikle uyularak gerçekleştirildi. Gala gecesi Festival sitesi ve Kızılay ve Beyoğlu Belediyesi başta iş birliği yaptığımız kuruluşların kanallarından canlı olarak yayınlanarak büyük bir izleme oranına ulaştı.

Dost Ülke Gösterimleri

Festival sonrasında, ‘Dost Ülke’ teması ile festivalin uluslararası alanda bilinirliğini artırmak amacıyla Bosna’da bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Festivalde ödül alan filmler ve özel seçki Saraybosna’da iki günlük programla izleyicilerle buluştu. Ayrıca iki ülke arasındaki kadim ilişki, dostluk ve sinema dili üzerine uluslararası konuşmacıların yer aldığı iki panel gerçekleştirildi. sinema ve televizyon sektörüne büyük katkılar sağlayan Senaryo Danışmanı ve Akademisyen Öktem Başol yer aldı.

Basın Yansımaları

I., ll. ve lll. festivalde, yazılı ve görsel medyada çıkan haberler sayesinde 35.000 kişiye ulaşırken, basın yansıması toplamda 300.000’i geçti. Yapılan gösterimler, söyleşiler ve atölyelere üçüncü festivalin çevrimiçi olmasıyla 15.000’den fazla izleyici katıldı.

 

KIZILAY 4. ULUSLARARASI DOSTLUK KISA FİLM FESTİVALİ NELER YAPACAK?

Duyurular ve Film Başvuruları

Kızılay Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali duyurusu için, ulusal ve uluslararası sinema platformlarıyla iş birliği içerisinde, açık hava reklamları, basılı materyaller, tanıtım filmi, sektöründe etkili festival dostlarının çekeceği ve paylaşacağı tanıtım video çalışmaları ve festivalin medya dostlarıyla birlikte yoğun bir çalışma gerçekleştirilecek. İki dilde yayın yapan festivalin resmî web sitesi ve Filmfreeway platformu üzerinden çağrı ve tanıtımlar yapılacak ve yarışma ve yarışma dışı bölümlere film başvuruları kabul edilecek. Ayrıca Kızılay olarak ulusal ve uluslararası bağlantılarımızı dünyadaki 192 Kızılay ve Kızılhaç’a ulaşmak dâhil çok etkin kullanacağız. Ayrıca Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu dünyanın 30 ülkesinde o ülke dillerinde hazırlanacak özel içeriklerle tanıtım faaliyetleri yürütülecek.

Konferans, Paneller ve Söyleşiler

Festival boyunca, üniversitelerde, festival merkezi olan sinemalarda, Salt Galata’da ve festivalin belirleyeceği ‘Dost Ülke’de, sinema dostluk ve Hacı Bektaşi Veli üzerine ulusal ve uluslararası konferans, panel ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Ayrıca yine aynı temalarda çok sayıda çevrimiçi konferanslar düzenlenecek.

Atölye Çalışmaları

Kızılay Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, ilk üç festivalde olduğu gibi özellikle genç sinemacıların desteklenme amacıyla Türkiye’de ve festivalin Dost Ülkesinde atölyeler gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Türkiye’de üçüncüsünü gerçekleştireceğimiz Post-Prodüksiyon film atölyesinde katılımcılar Kurgu-Ses Tasarım-Renk Tasarım-CP-VFX başlıkları altında, Fono Film stüdyolarında post prodüksiyon sürecini profesyonel bir stüdyoda gözlemleyip, sektör profesyonellerinin tecrübelerine tanık olacaklar. İlkini 3. Festivalde yaptığımız ve büyük ilgi gören Film Seti Atölyesi’nde yapımı devam eden bir filmin seti atölye katılımcılarına açılacak. 2 gün sürecek atölyede çekimin reel aşamaları genç sinemacılarımız bizzat yerinde görerek tecrübe kazanacaklar. Ayrıca İstanbul Medipol Üniversitesi ile kısa film atölyeleri gerçekleştirilecek.

Sektör Buluşmaları

Her üç festivalimizde de olduğu gibi 4. Festivalde de Türkiye’de ve yurtdışında çalışmalarını sürdüren birçok kısa film kolektifi ile çeşitli görüşmeler gerçekleştiriliyor ve işbirlikleri oluşturuluyor. Özellikle yurtdışı gösterimi için ilgili ülkelerdeki sinema platformlarıyla görüşmeler yapılıyor. Yayın İlk üç festivalde olduğu gibi bu festivalde de özgün tasarımlı festival kataloğu ve bu yıla özel Türk Yönetmenler kitabı festival bünyesinde yayınlanacak ve festival izleyicilerine ve konuklarına verilecektir. Festival Jürisi İlk iki festivalde olduğu gibi Jüri başkanı Türkiye’den diğer jüri üyelerimiz Türkiye ve Yurtdışındaki seçkin sinema profesyonellerinden oluşacaktır.

Festival Gösterim Mekanları

Festival Yarışma Filmlerinin gösterileceği Festival merkezi, geçen yılarda olduğu gibi Beyoğlu’nda ve Kadıköy’de birer sinema salonu olacaktır. Geçen yıl olduğu gibi Panorama Seçkisi, Kırk Yıllık Hatır Özel Gösterim bölümüne ek olarak bu yıl ilk kez yapacağımız İnsani Bakış bölümümüz İstanbul’un Avrupa ve Anadolu Yakasındaki önemli sinemalarda izleyiciyle buluşacak. Ayrıca Festival, dünyanın birçok ülkesinde de gösterim yapmayı hedeflemektedir. Pandemi normallerinde kurallara uyarak finalist filmlerin yönetmenleri İstanbul’a davet edilecek ve gönüllü öğrencilerimizin mihmandarlığında ağırlanacak. Film gösterimleri sonrası yönetmenlerle söyleşiler gerçekleştirilecek. Sinemada Dostluk kavramı ve film yapım tecrübelerinin konu edinileceği konferans ve söyleşiler yapılacak.

Festival Açılış, Kapanış ve Gala

Festival Açılış, Kapanış ve Gala etkinlikleri, İstanbul’un anlamlı kültürel mekanlarında gerçekleştirilecek. İlk üç festivalde olduğu gibi, ulusal ve uluslararası çoğunluğun katılacağı yoğun, samimi ve dinamik bir ödül töreniyle festivalin Türkiye bölümünün tamamlanması hedefleniyor.

Dost Ülke Gösterimler

Festivalde Türkiye’de gerçekleşecek programının ardından ya da eş zamanlı olarak dünyanın birçok ülkesinde özel festival seçkisi gösterimleri planlanmaktadır. Bu ülkelerden birinde uluslararası söyleşilerin ve sinema atölyesinin de olacağı bir program festivalin bu yılki hedeflerindendir.

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!