Festival Onursal Başkanı’ndan

5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali

 

İyiliğin olduğu her yerde sanat

 

Değerli Kızılay dostları,

Kıymetli sanatseverler,

 

Dünyanın sayılı insani yardım kuruluşlarından biri olmanın kıvancını Kızılay olarak hep yaşadık. Bu kıvanç hepimizin ortak noktalarına bir nebze de olsa dokunurken müşkül anların ızdırabını dindirebilmek adına iyilik ve insan onuru üzerine kurulu olmakla doğrudan alakalıdır. 150 yılı aşkın bu serüveni anlatırken; “1868’den beri çalışan Kızılay” diyerek ifade etmek yerine, “Takvimlerin 1868’i gösterdiği bir Haziran sıcağının 11. gününden bu yana var gücüyle çalışan Kızılay” diyerek, çalışmalarımızla insanlara dokunduğumuz gibi, sözcüklerle de gönüllere dokunmayı tercih etmekteyiz. Yaşanan bu uzun soluklu serüvenimizin sanatlı bir anlatımla aktarılmasını neden tercih ederiz? Çünkü Kızılay en iyi bildiği işi, insanlığa dokunmayı tüm gerekçelerin önünde tuttuğu için gönüllere dokunmayı da bu kapsamda değerlendirir. Öyleyse bir insanın gönlünü titreten bir kelime, bir nota veya izlediği filmde kalbini ısıtan bir sahne kimi zaman sırtındaki bir battaniye kadar insana dokunabilir. İşte tam bu noktada Kızılay sanatla kesişmektedir. Sanat ve Kızılay’ın ortak noktası insana dokunmaktır. Kızılay Sanat, Türk Kızılay’ın insana uzanan diğer bir elidir.

Kızılay Sanat, din, dil, ırk, siyasi mensubiyet gözetmeksizin insanlığın hizmetindedir. Dünyanın her yerindeki Kızılay ve Kızılhaç’ın Kızılay Sanat’ın doğal üyesi kabul edilmesi bu ayrım gözetmeyen tavrı doğrudan göstermektedir. Yıllardır hız kesmeden çalışmalarını sürdüren Kızılay Sanat’ın en somut işlerinden biri Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’dir.

Bu sene beşincisi düzenlenen festivalimizde her sene olduğu gibi ortak odağın insan olduğu bir etkinlik olarak değerli sanatçılarımızın özel eserlerini bu katalogda bir araya getirip sizlerin beğenisine sunduk. Uluslararası olması dostluk adına da manevi bir nitelik taşıyan festivalimizin, ortak noktamız olan insan olabilmeyi can incitmeden, haysiyetle ve bir arada sürdürmenin kıymetli bir hatırlatıcısı olmasını istedik. Sanatçılarımız da farklı kategorilerde eserleriyle, insana, doğaya, dünyaya kendi dillerinden ve vizörlerinden dost olmayı bize öğretmek üzere bu eserleri ortaya koydular.

Film banyolarından muazzam bir festival filmi çıkarmak gibi, Kızılay olarak bu dünyanın karanlık odalarından muazzam hayatların yeşermesine vesile olmaya devam edeceğiz. Bu cihana geleli gülmeyenleri göz ardı etmeden “Geride kimseyi bırakmayacağız” düsturu ile hareket eden Kızılay, insan onurunu ayakta tutan yapı taşlarından biri olan sanatı ve sanatın her dalını insanla temas olarak görmeye devam edecektir. Kızılay’ın olduğu her yerde iyilik, iyiliğin olduğu her yerde sanat mümkün. Çünkü ortak paydamız insana dokunmak.

Yapılan tüm çalışmaların insanlığın hayrına olmasını temenni ediyor, tüm katılımcılara ve paydaşlara şükranlarımızı sunuyoruz. “Çanağa ne doğrarsan kaşığına o çıkar” atasözünden yola çıkarak çanağımıza iyiliği katık etmeye devam ediyoruz. Kaşığımızda iyiliklerle karşılaşmak dileğiyle.

 

Dr. Kerem Kınık

Onursal Başkan

Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!