Festival Onursal Başkanı’ndan

5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali

Geriye dostluk kalır…

Henry Dunant, Cezayir topraklarına gittiğinde henüz Kızılhaç kurulmamıştı. 1800’lü yılların ortasında yaptığı bu yolculuk ona bir dost kazandırdı. Emir Abdülkadir’le tanışıklığı ona insan ıstırabını dindirmek için ilham verdi. Savaş hukukunun inceliklerini dostundan, Emir Abdülkadir’den öğrendi. Sonra tüm dünyaya yayılan Kızılay-Kızılhaç hareketi birbirlerinin isimlerini bilmeyen ama içten dostluk besleyen milyonlarca kişiyi bir araya getirdi. Günümüzde bize ilham veren bu dostluk, samimi iletişimin ne denli güçlü olduğunu gösteriyor.

Sanat, insani yardımı anlatmakta insan acısını tasvir edip diğer insanları yardıma çağırmada önemli bir araç. Sanatçılar, dünyada pek az kişiye nasip olacak şekilde farklı coğrafyalardaki insanlarla duygudaşlık kurmamızı sağlıyorlar. Kızılay Sanat işte tam bu nedenle insani yardım çalışmalarımızın ruhunu güçlendiriyor. 1868 yılında kurulduğumuz günden itibaren sanat Kızılay’ın mesajını iletmeye yardımcı oldu. Ressamlar tablolarıyla, müzisyenler besteleriyle merhameti anlatmaya ve insanları iyiliğe davet etmeye gayret ettiler. Sanat, insan onurunu hayatta tutabilmek için her zaman yanımızda…

Bugün de Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali ile karşınızdayız. Bu festival daha ilk adımlarını atarken Kızılay yanındaydı. Dostluğu birlikte ses verilmesi gereken ortak değerimiz olduğunu düşünüyorduk. Festival, bu yıldan itibaren ise Kızılay ismini taşıyor. Dostluk ve Kızılay birçok alanda olduğu gibi sinemada da ayrılmamak üzere bir araya geliyor.

Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, Kızılhaç ve Kızılay dünyasının kıymetli üyelerini sanat dünyasıyla bir araya getiren platform olacak. Her yıl dünyanın 192 ülkesini davet ettiğimiz bu görsel buluşma insan acısını ve umudunu diri tutmak üzere sanatın gücünü kuşanan dostlarımızla bir araya gelme vesilesi olacak. Kızılay ismini duyduğu andan itibaren festivali bir parçası olmak isteyen kıymetli dostlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu festival umuyorum ki sanat dünyasının da Kızılay-Kızılhaç hareketini tanıması için eşsiz bir tecrübe sunacaktır. İstanbul’da sanatseverlerle buluşan festivalimizin gelecek yıllarda kıymetli seçkileriyle farklı ülkelerde dostlarımızla buluşması için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

Dostluk, insanlar arasındaki en kısa mesafedir ve bunu hatırlatmak için sanatın gücünü yanımızda görmek tüm insanlık için umudumuzu diri tutuyor.

Dostlukla kalın.

 

Dr. Kerem Kınık

Onursal Başkan

Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!