Film Seçkileri 2018

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali

Yarışma Seçkisi

Arthur Rambo

Arthur Rambo (Fransa), Guillaume Levil, 18'00"

Reunioun Adası’ndan Alain şehrin varoş mahallesinde doğmuş küçük bir çocuktur. Bir kaç kuruş kazanmak için kırmızı ışığa takılan kamyon şoförlerine Arthur Rimbaud’un şiirlerini okur. Bir gün, Alain şehrin yukarı yakasında yaşayan Guillaume’nin doğum gününe davet edilir.

 

Birthday Night

Birthday Night (İran), Omid Shams, 20'00"

Ahmet ve Ali hem arkadaş hem de iş ortağıdırlar. Doğum günlerinin gecesi, Sinopsis şehrinin dışında bir işten dönüyorlar ve eşleri Ahmet’in evinde dönmelerini bekliyor. Ancak şehrin dışındaki yolda birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayacak bir kaza ile karşılaşıyorlar.

Düş Yüzeyi

Düş Yüzeyi (Türkiye), Ahmet Faruk Arslan, 7'13"

Yakup Anadolu’nun bir köyünde yaşayan ve yazları annesine yardım eden bir çocuktur. Arkadaşları İsmail ve Yusuf ile sapan yaparak oynamaktadırlar. Yusuf’un şehre gittiği bir gün İsmail ile kuş avlamaya giderler ve başlarına ilginç bir şey gelir.

 

Oblivion

Oblivion (İran), Fatemeh Mohammad, 16'00"

Mehrbanoo, Alzheimer’dan mustarip kocasının hayatını yaşamaya değer kılmak için elinden geleni yapar. Kira meselesi ve çocukları ile birlikte torunlarının yokluğu bu hassas betimlemede büyük zararlara neden olur.

 

From Inside

From İnside (Mısır), Ramy el Gabry, 4'52"

Bir doğum günü partisindeki heyecan verici bir eğlenceden sonra bir grup meraklı genç gizlice göstericinin soyunma odasına girerler ve kostümünün arkasında saklı olan sürprizi keşfederler.

 

Gümüş

Gümüş (Türkiye), Deniz Telek, 15'30"

Ali, babasının ölümünün ardından Elbistan’daki baba evine gider. Amacı Annesi’ni yanına alarak İstanbul’a götürmektir. Ali annesini tek bir şartla ikna eder; Baba yadigârı olan köpekleri Gümüş’e kalacak bir yer bulması gerekmektedir.

 

Hedieh

Hedieh (İran), Sahar Sotoodeh, 15'00"

14 yaşındaki Hedieh okul servisinden kaçar ve bu durumun arkasında yatan nedeni arkadaşı açıklamaya zorlanır. Hedieh, gerçeği açıklama ya da saklama  kararsızlığı hakkındadır.

The Line

The Line (İtalya), Alessandro Stevanon, 17'00"

Federico, Kuzey İtalya’da küçük bir kasabada yaşayan on-bir yaşında bir çocuktur. Sessiz ve düşüncelidir, okul arkadaşlarının ve ebeveynlerinin gözünde görünmezdir, babası ortada olmayan ve annesi daima bir şeyler için endişelenmekle meşguldür. Senegalli bir sanatçıyla tanışmak Federico’ya kendi yeteneğini keşfetmesi ve diğerlerini gerçekte oldukları şey olarak görmeyi öğrenmesi için yardımcı olacaktır: hikayeleri ancak daha derinden bakabilecekler tarafından anlatılabilecek sessiz detaylarla yazılan insanlar. Dostluk, bizi eşsiz kılan ayrıntılar, insanları nasıl gözlemleyi bilmek ve gerçekten ne olduklarını anlatmak ile ilgili modern bir peri masalı.

 

Image

İmage (İran), Ehsan Kaffah, 19'58"

Yaşlı bir adam torununa kendisinin ve bir arkadaşının fotoğrafı diye göndermek üzere beraber fotoğraf çektirebileceği birini aramaktadır ama olaylar farklı yönde gelişir.

Krampon

Krampon (Türkiye), Abdullah Şahin, 13'20"

İlyas ile Ahmet iki yakın arkadaştırlar. Suriyeli bir mülteci olan Emir de onlara katılır. İlyas seçmelere katılıp yerel futbol takıma girmek istemektedir. Yeni bir krampon almak için para biriktirmektedir. İlyas’ın bu idealine zamanla Emir de dahil olur. Babasının bakkalda Emir’in ailesinin borçlarını ödemesi İlyas için yeni bir kapıdır. İlyas babasının kendisine aldığı kramponu Emir de seçmelere girebilsin diye ona hediye eder. Fakat hemen sonrasında kendisinin kramponu yırtılır. Kramponu tamir ettirmek için gittikleri kunduracının idareten giymesi için verdiği krampon tam da almak istediği krampondur, fakat ayağına biraz büyük gelmektedir. Seçmelerin olacağı günün sabahı her zamanki mekanları olan köprüde otururlarken krampon ayağından çıkıp ırmağa düşer. Kramponu sudan almaya çalışırlarken İlyas’la Ahmet’i büyük bir sürpriz beklemektedir.

My Label

My Label (Belçika), Janne Janssens, 4'41"

Guss boynunda autizm etkieti taşımaktadır. Bunun bedeli onun için çok ağırdır. Her gün katlanmak zorunda kaldığı zorbalık onun güvensiz ve yalnız hissetmesine neden olur. Oyun sırasında onu bankta her zaman aynı yerde otururken bulabilirsiniz. Ancak bir gün bir kız ona sırrını anlatır.

Naftalin

Naftalin (Türkiye), M.Furkan Daşbilek, 20'34"

Alzheimer olduğunu öğrenen Cemil, onu hayata bağlayan tek torunu Meriç’in Tokyo’ya gideceğini öğrenir. Onu zihninde tutabilmenin yollarını ararken bir yandan geçmişiyle yani oğlu Murat’la yüzleşmek zorunda kalır.

Oyuncak Bebek

Oyuncak Bebek (Türkiye), Serdar Altun, 12'00"

Meryem 6 yaşında mülteci bir kızdır,evlerine düzenlenen terör saldırısında oyuncak bebeğine kurşun isabet etmiştir, Göç etmek zorunda kaldıkları ülkede Meryem’in oyuncak bebeği ile olan hikayesi başka bir hale bürünecektir.

Schoolyard Blues

Schoolyard Blues (İsveç), Maria Eriksson, 16'36"

John’un okuldaki ilk günüdür. Beklenmedik bir şekilde on-bir yaşındaki büyük kardeşi Mika onu okula kadar takip eder. Ancak Mika’nın John’u okula kadar götürmenin dışında başka planları vardır. Mika okul bahçesinin acımasız talepleriyle başlayarak John’a dünyanın zor gerçeklerini öğretmeyi ona verilen bir misyon olarak görmektedir.

The Farewell

The Farewell (Kırgızistan), Karash Janyshov, 15'00"

Aybek’ın anne babası boşandıktan sonra yetimhaneye bırakır. Oradan Aybek Aynuray’ya aşk olur.  Sevgisini belli etmek için taştan kalp yapar. Sevgisine yetmek için herşeyi yapar ancak bir olay hepsini yok eder.

The Last Teacher

The Last Teacher (Kazakistan), Alen Rakhmetaliyev, 17'40"

Sınıfta bir test sırasında sınıftaki zorbalardan biri testi umursamaz ve arkadaşına telefonunda bir video gösterir. Bu videoda aynı zorba bir başkasını dövmektedir. Filmin kahramanı öğretmen Yerzhan Kaidarovich, Erbol isimdeki zorba ile çatışmaya başlar, bu durum çocuğu rahatsız eder ve bu hassas durum canını acıtır. Sınıftaki bu çatışma sırasında okul müdürü gelir, Yerzhan Kaidarovich’e öğretmenler odasına gitmesini söyler.

The Sea Swells

The Sea Swells (İran), Amir Gholami, 16'15"

Savaş denizin ortasında yaşayan yaşlı bir adamın hayatını kuşatmaktadır. O ise yüzen evinde, savaş alanında ölenler için tabut yapmaktadır.

Kırk Yıllık Hatır Seçkisi

The Last Embrace

The Last Embrace (İran), Saman Hosseinpuor, 4'00"

Küçük bir kız yaptığı çizimleri ailesine göstermek ister ama herkes cep telefonları ile meşguldür. Birkaç dakika önce kimse farkına varmadan ölen büyükbabasının yanına gider.

 

Çizgiler Arasında

Çizgiler Arasında (Türkiye), Şeref Akçay, 4'52"

Çocuklar bir mağarada yaşamlarını devam ettirebilmek için çalışıyorlar. Hepsi okul çağında olan bu çocuklar, akşam alacakları ücreti hayal ediyorlar. Bunun için sadece koşmaları gerekiyor!

Ice

Ice (Estonya), Anna Hints, 15'00"

Harri Estonya ordusu için çalışmaktadır. Boşanmıştır ve 10 yaşındaki oğlunu sadece tatiller sırasında görmektedir. Harri oğluyla kaybettiği zamanı, baba-oğul kışın bir adaya macera dolu bir yolculuk yaparak telafi etmeye karar verir. Son vapuru kaçıran Harri donmuş deniz üzerindeki buzlu yoldan gitmeye karar verir.

İpler

İpler (Türkçe), Gökçe Pehlivanoğlu, 10'37"

Doğanın içerisinde, karavanları ile seyahat halinde yaşayan Türk-Yunan çift ve küçük kızları, denize doğru yolculuğa çıkarlar. Bu seferki yolculukta, küçük kızın çok sevdiği bir masalının kendi yaşantılarına olan yansımasını fark ederler.

The Black Way

The Black Way (İran), Leila Noroozi, 15'16

Genç bir kız olan Ayda babasının vefatından sonra cenazesini kaldırmak için doğup büyüdüğü kasabaya geri döner. Yolda Duman isimli genç bir adamla tanışır. Duman Ayda’nın babasına benzemektedir. Daha sonra Ayda, Duman’ın hayatını kurtarmak için Kara Yol denilen bir yola girer.

Last Days

Last Days (İspanya), Arturo León Llerena, 14'47

RAMÓN on yıllardır erkekler için takım elbiseler diken usta bir terzidir. Ancak son yıllarda terzi dükkânı çağdışı olmuş ve işinin bereketi kaçmıştır. Bir gün, uzun yıllardır evini kiraladığı arkadaşı ve ev sahibinin oğlu GERMÁN dükkâna gelir ve ona artık kiradan kendisinin sorumlu olduğunu ve kontratının yenilenmeyeceğini söyler. Ramón’un, Germán geri gelip onu sokağa atmasından önce, finansal sorunlarına bir çözüm bulmak için sadece bir ayı vardır. Gençler Ramón’un zanaatını takdir etmezken, uzun süredir müşterisi olanlar birbiri ardına ölüyordur. Ancak Ramón’un sorunlarına çözüm ne kadar çarpık ve son moda bir yol olsa da kendini genç kalabalığın arasından gösterir.

 

Meryem Ana

Meryem Ana (Türkiye), Hasan Efe, 9'45"

Eşinin vefatından sonra dağdan topladığı bitkilerle geçimini sağlayan ve 10 çocuğunu evlendiren Meryem Ana’nın, kendisini yalnız bırakmamak için evlenmeyen tek kızı ile olan yaşam mücadelesi anlatılmaktadır.

One Hundred Years Runnig

One Hundred Years Running (İtalya), Domenico G.S. Parrino, 17'31"

Bu, 100 yaşındaki bir atletin Giuseppe Ottaviani’nin hikâyesi. 70 yaşındayken adım adım atletizm aracılığı ile doğruluğunu ebedi döngüsel Doğada bulan, hayatın anlamı ile ilgili kişisel bir cevap olarak felsefesini gösterebileceğini keşfetti.

Flying Fishes

Flying Fishes (İran), Mohammad Towrivarian, 14'38"

Köydeki yeni öğretmen sınıfın tek kız öğrencisinin hiç konuşmadığını ve ellerinde gözle görülür sigara yanıkları olduğunu fark eder.

4th Floor

4th Floor (İran), Pedram Ganji, 18'24"

Annesini kaybeden genç bir adam, psikiyatristinin tavsiyesi üzerine arkadaşlarının yardımı ile evini değiştirir. Bir süre sonra yan komşusunun  annesiyle ve kendisiyle aynı isme sahip ana oğul olduklarını öğrenir. Komşu kadını oğluyla konuşurken duyar, önce bu duruma katlanamaz ama sonra rol oynamaya karar verir ve kadına oğluymuş gibi cevap verir. Genç adamın bu durumu gören arkadaşları onun için endişelenmeye başlarlar.

Tecaül-i Arif

Tecahül-i Arif (Türkiye), Hasan Kalender, 12'00"

Tek hayali bir kadınla dans etmek olan Arif, yaşlı annesiyle yaşamaktadır. Gündelik işlerde annesine yardım etmektedir. Evi toplayıp bulaşıkları yıkar. Annesini dolaştırmaya çıkarır. Mahallenin esnafları Arif’e ihtiyaçlarını verip “annen aybaşında ödüyor” der.  Ama tüm mahallenin bildiği gerçek farklıdır.

The Fox

The Fox (İran), Sadegh Javadi Nikjeh, 9'45"

İlk aşkı deneyimlemenin eşiğinde olan genç bir tilki, bir avcı tarafından tuzağa düşürülür. Avcı, köpek tasması çanını tilkinin boynuna bağlar ve onu ormanda bırakır. Ondan sonra tilkinin hayatta kalma, aşk ve intikam çabaları başlar.

The Look

The Look (İran), Shayan Naghibi, 6'30"

Yaşlı bir adam ilk başta karısını umursamaz. Ama sonra karısının kameraya bakışını ve sessizliğini fark eder. Karısını bu sessizlikten çıkarmaya çalışır. En sonunda karısını anlamaya ihtiyacı olduğunu anlar.

Dönüş

Dönüş (Türkiye), Nesli Özalp Tuncer, 19'28"

Türkiye – Yunanistan nüfus mübadelesi ile memleketlerinden ayrılmak zorunda kalmış bir ailenin üçüncü ve beşinci kuşak kadınlarının geçmişe yolculuk hikâyesi. Acaba ailelerinin mezarlarından aldıkları toprağı memleketleri Kavala’ya götürebilecekler mi?

Third Kind

Third Kind (Yunanistan), Yorgos Zois, 32'00"

Dünya uzun zaman önce terk edilmiş, insan ırkı dünya dışında bir galaksiye sığınmıştır. Üç yeni arkeolog bu galaksiden gelen beş farklı varyanstaki sinyali araştırmak için dünyaya dönüş yapar.

Vadi

Vadi (Türkiye), Can Erkan – Salih Toprak, 14,47

Savaşların kılıçlarla yapıldığı bir dönemde, hayali bir coğrafyada, sefere çıkan iki ordu karşı karşıya gelirler. Fakat aralarında bu iki orduyu birbirinden ayıran derin bir vadi vardır. Komutanlar için bu vadi, savaşa engel değildir. Savaş başlamalı ve sefer devam etmelidir.

Words Of Caramel

Words Of Caramel (İspanya), Juan Antonio Moreno Amador, 20'00"

Sahra çölündeki bir mülteci kampında yaşayan sağır bir oğlan çocuğu en yakın arkadaşı olan genç deve Karamel’e duygularını açıklayabilmek için yazmayı öğrenmek ister. Kori ve arkadaşı deve Karamel’in sessiz dünyasına hoş geldiniz.

 

Panaroma Seçkisi

A Woman Like Me

A woman Like Me (Nepal), Isabel Lilia Morales Bondy, 9'00"

Danimarkalı kör ve sağır bir kadın kültür alışverişinde bulunmak ve iletişim kurmak umuduyla kendisiyle aynı durumda olan bir kadınla buluşmak için Nepal’e gider.  A Woman Like Me (Benim Gibi Bir Kadın) insan iletişiminin hassaslık ve karmaşıklığının, ayrıcalık, önyargı ve yanlış anlaşılmalara ne kadar duyarlı olduğunun olağanüstü bir göstergesidir.

Avocado

Avocado (ABD), Darwin Serink, 10'45"

Her öğle arasında, Rosa ve Raul, Rosa’nın ev yemekleri ve Raul’un ağacından kopardığı bir avokadodan oluşan öğle yemeklerini paylaşırlar. Nihayetinde yoldaşlık ve olası bir aşk umuduyla Raul Rosa’ya çıkma teklifi yapma cesaretini bulur. Rosa bu teklife sürpriz bir şekilde evet der ama buluşma günü geldiğinde randevuları beklediklerinden çok farklı bir yöne gider.

Blue Peter

Blue Peter (Hırvatistan), Marko Šantić, 14'28"

Petar, kariyer hayatına yeni başlamış olan bir polis memurudur. Ailesi ile küçük bir evde yaşamaktadır. Petar’ı evden almak için gelen Memur Goran, ansızın o gün onların evlerine haciz için gelir. Petar, bunun bir parçası olmak istemese de babası onun gitmesi için onu ikna etmeye çalışır. Haciz sırasında Petar, polis güçlerine karşı gelip yaşlı çiftin yaşayacaklarından onları korumaya çalışır.

Caroline

Caroline (ABD), Celine HELD, Logan George, 11'54"

Planlar altüst olduğunda, altı yaşındaki Caroline sıcak bir Teksas gününde büyük bir sorumlulukla karşı karşıya kalır.

Drowning In Sands

Drowning In Sands (Sudan), Lucy Provan, 30'55"

İki Sudanlı mucit, çölün ülkelerini yutmasını engellemeye kararlıdırlar. Uluslararası yaptırımlara ve başarısız ekonomiye rağmen, Sudan’ın ilk robot çiftçisini yapmayı ve ulusal TV yarışmasına sokmayı başarırlar.

 

Facing Mecca

Facing Mecca (İsviçre), Jan-Eric Mack, 25'00"

Hastane Fareed’i arar, karısının kanser hastalığı son aşmasına ulaşmıştır. İsviçreli emekli Roli, Fareed’in yardımına koşar ve onu hastaneye götürür ancak karısı çok kısa bir süre sonra ölerek Suriyeli mülteciyi iki kızıyla yalnız bırakır. Fareed karısının İslam dini vecibelerine göre gömülmesini ister ama sorunlar hızla baş gösterir: Yerel mezarlıktaki mezarlar Mekke’ye göre hizalanmamışlardır; meclis gömme işlemini ölümden sonraki 24 saat içinde yapamamakta ya da yapmak istememektedir. Beraberce meclisin ustaca planlanmış ayak sürüme taktiğini umursamayarak, Roli’nin harika bir şekilde çok basit bir cevap bulduğu İsviçre’nin sersemletici bürokrasi ormanına dalarlar.

Grey Umbrella

Grey Umbrella (İran), Mohammad Poustindouz, 8'32"

Adam kafasının içinde sürekli tekrarlanan bazı sesler duymaktadır. Bir şemsiyenin kafasına arka arkaya vuruş sesi olarak algıladığı bu ses, başta onu rahatsız ederken aynı zamanda bir gün kaybolmasından da endişe duymaktadır.

Hamsa

Hamsa (Rusya), Gadzhimurad Efendiev, 15'00"

İsa adındaki genç adam hapishaneden çıktıktan sonra memleketine döner. Onu bekleyen hasta annesi ve karısı artık mutlu bir aile olamayacaklarını düşünmektedir.

Kayıp Zaman Düşleri

Kayıp Zaman Düşleri (Türkiye), Faysal Soysal, 15'00"

Hatıralardan kurtulmak ve ilk ana dönmek için, zamanı durdurma telaşında olan bir insan, geçmişine giderek yaşadığı çocukluğu, gençliği yeniden bulma ve o anda kalma gayretiyle rüyadan rüyaya gider. Ancak bu yolculukta bazen kendi kızı bazen annesi ile olan kayıp zaman rüyasından geriye gelmek o kadar kolay olmayacaktır.

Miğfer

Miğfer (Türkiye), Ramazan Kılıç, 6'41"

Sevdiğinden uzakta olan Memed, beş arkadaşı ile birlikte Çanakkale Cephesinde düşmana karşı göğüs germektir. Çatışma sırasında iki arkadaşı şehit olur. Siperde Memed ile birlikte Onbaşı Hasan ve Ali sağ kalır. Cephanelerinin bitmesi ile sipere sıkışıp kalan üç asker, savaşın acımasızlığı karşısında çaresiz kalırlar.

Oksijan

Oksijan (İngiltere), Edward Watts, 19'08"

7 yaşındaki Afgan mülteci Ahmet, kardeşi ve diğer 13 Afgan mülteci ile birlikte soğutmalı ve mühürlü bir yük kamyonun karanlığına uyanır. Savaş ve işkenceden kaçarak İngiltere’ye varmak için dehşetli bir çaba gösterirler. Ancak önlerindeki on beş saat boyunca kamyonun içindeki oksijen tükenmeye başladıkça çok daha kötü bir kâbusla karşılaşacaklardır.

Related By Blood

Related By Blood (İran), Hossein AMIRI, Pedram Poramiri , 30'00"

Oğlunun hayatını kurtarmak isteyen bir baba, yakın akrabalarından böbrek nakli için yardım ister. Fakat oğlunun üvey kardeşleri bu konuya fazla iyimser yaklaşmazlar.

Toprak

Toprak (Türkiye), Alican Durbaş, 18'00"

Soil (Toprak), kendi cesedini gömen bir askere, evinden bir avuç toprak getiren genç bir adamın yolculuğunu konu alır. Anlatıyla bütünleşen görsel biçimiyle yolculuğun her evresi eş zamanlı izlenebilir. Genç adamın geçtiği her yerde toprağın kokusu aynıdır.

Wrong Direction

Wrong Direction (Fransa), Rodolphe Cappelletti, Julien Botzanowski, 9'00"

Genç bir kadın olan Nathalie, bir tren kazasında eşini ve çocuğunu kaybetmiştir. Bunun zorlukları ile baş etmeye çalışmaktadır.

Özel Gösterim Seçkisi

Eyes Of A Thief

Eyes of a Thief (Filistin), Najwa Najjar, 98'

Arap Dünyası’nın Mısırlı süper starı Halid Abol Naga ve Cezayirli Fransız şarkıcı Souad Massi, Najwa Najjar’ın “Hırsızın Gözleri” filminde Filistinli oyuncularla bir araya geldi. Gerçek bir olaya dayanarak çekilen filmde; Tareq yıllardır içinde tuttuğu tehlikeli sırlarla beraber 10 yıl önce geride bıraktığı kızının peşine düşer.  Geçmiş ve günümüze dair bizi düşünmeyen sevk eden “Hırsızın Gözleri” filmi, kızını arayan bir babanın hikâyesi aracılığıyla, yaşam sebebi ve umutlar tükendiğinde ne olur? İnsanların direnme ve hayatta kalma isteği de azalır mı? sorularını izleyiciye sordurur. İşgal altındaki Filistin Toprakları’nda yıldan yıla devam eden zulme de bu hikayeyle farklı bir bakış açısı sunar.

 

 

 

 

 

 

The Lizard

The Lizard (İran), Kemal Tabrizi, 75'

Kısa bir süre önce hapse atılan küçük bir hırsız Molla kılığına girer ve kaçmayı başarır ama Molla rolünde düşündüğünden daha uzun zaman kalmak zorundadır.

 

 

 

 

 

 

 

Where Is The Friend's Home?

Where Is The Friend's Home? (İran), Abbas Kiarostami, 83'

Ahmet ev ödevini yapmaya hazırlanırken sınıf arkadaşlarından birinin defterin defterini yanlışlıkla eve getirdiğini fark eder. Arkadaşı ödevini tamamlamazsa okuldan atılacağını bilen Ahmet, arkadaşını aramaya başlar. Fakat arkadaşının evini bulamaz ve onun yerine ödevini kendisi yapmaya karar verir. Hazırladığı ödev, öğretmenleri tarafından çok beğenilir

 

 

 

 

 

 

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!