Isa Qosja

George Ovashvili, Gürcü yönetmen, senarist ve yapımcıdır. Gürcistan Devlet Üniversitesi Sinema ve Tiyatro bölümünden (1996) ve Hollywood Universal Stüdyolarında, New York Film Akademisi film yapım bölümünden mezun olmuştur.

İlk yönetmenliğini iki kısa filmle gerçekleştirmiştir; “Wagonnet” (1997), “Eye Level” (2005). İlk uzun metrajı “The Other Bank” 2009 yılında prömiyerini Berlin Film Festivali, Generation bölümünde yapmıştır ve 50’den fazla uluslararası festivalden ödül almıştır. Avrupa Film Ödülleri, European Discovery’ye aday olmuştur. İkinci uzun metraj filmi “Corn Island”, 20

14 yılında Karlovy Vary Uluslararası Film Festivalinde Kristal Küre ödülünü kazanmış, 2015 yılında Akademi’de en iyi yabancı film listesinde finale kalmıştır.

Üçlemenin son filmi “Khibula”, Gürcistan’ın yakın tarihine adanmıştır. Film, 2017 yılında prömiyerini Karlovy Vary UFF ana yarışmada yapmıştır. Dördüncü uzun metraj filmi “Beautiful Helen” (2021) post-prodüksiyon aşamasındadır. Yönetmen, şu sıralarda yeni filmi “The Moon is a Father of Mine” (2022) çalışmaktadır.

Kendi filmlerinin yapımcılığını yaptıktan sonra yönetmen, 2016 yılında Gürcistan Tiblis’te “Wagonnet Films” yapım şirketini kurmuştur. Şirket, uluslararası ortak yapımcılık aracılığıyla yetenekli yönetmenlerin filmlerini üretmeyi amaçlamaktadır.

 

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!