Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan

Prof. Dr. Nazlı Eda Noyan (İzmir, 1974), Dokuz Eylül Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Florida Üniversitesinden grafik tasarım alanında lisans ve yüksek lisans; İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden sanat tarihi alanında doktora derecelerini aldı. UNICEF Gana’da tasarımcı stajyer olarak çalıştı. Bahçeşehir Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü kurucu başkanlığını yürütmektedir. 

13 çocuk kitabının (Nar’ın Sanat Günlüğü Serisi, Gülçin, Hayatı Dokuyan İplikler Serisi) yazarı ve tasarımcısıdır. Aynı zamanda Başka Diyarların Çocukları (2006 En İyi Kısa Animasyon, İstanbul Kısa Film Festivali) ve ARTE ile CNC destekli, Maureen Furniss’in ‘A New History of Animation’ (Thames & Hudson, 2016) kitabında yer alan Bir Fincan Türk Kahvesi (2013 En Iyi Kısa Film Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yabancı Kısa Film Seminici Film Festivali, İspanya) gibi ödüllü kısa animasyon filmlerinin yazarı ve yönetmenidir.. Şu anda “Kız Kardeşlerin Masalı” ve “Müşfik Bir Rüya” isimli bir uzun bir kısa metraj film ile “Abidikler ve Gubidikler” isimli çocuk animasyon serisi üzerine çalışmaktadır.

ANIMIST Animasyon Platformu ve Festivali’nin direktörü, Girl Saw The Sea yapım şirketi ile Türkiye’de animasyon sektöründeki kadınları ele alan “animasyonunkadinlari.org” isimli arşiv projesinin kurucusudur. TRT EBATV Lise’de yayınlanan “Animasyon Kampı” programının yapımcılığını yapan kızları Nar, Mavi ve yönetmen eşi Dağhan ile İstanbul’da yaşamaktadır.

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!