Film Seçkileri 2020

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali

Yarışma Seçkisi

Anı

Anı (Türkiye), Demet Erden, 9’25”

Yetmişli yaşlarındaki iki eski arkadaş Türkân ve Nermin yıllar sonra bir hastanede tesadüf eseri karşılaşırlar. Eski günlerden söz ederken Türkân düşünceli, Nermin is çok mutlu görünüyordur. Türkân hastaneden çıkınca düşünceleri yerini derin bir üzüntüye bırakır.

Le Syndrome d’Archibald

Le Syndrome d’Archibald (Fransa), Daniel Perez, 19’00”

Archibald garip bir lanetle doğmuştur: Etrafındaki herkes aynısını yapmadan hareket edemiyor. Şimdi yetişkin bir adam olan Archibald umutsuzluktan dolayı bir banka soyar ve orada her türlü kontrolden kaçan Indiana isimli genç bir kadınla tanışır.

Bir Nehir Kıyısında

Bir Nehir Kıyısında (Türkiye), Muhammed Furkan Daşbilek, 13’52”

Bir Nehir Kıyısında, Srebrenitsa’daki soykırımdan kaçarak Tuzla’ya ulaşmaya çalışan, gerçek ile kurmaca arasına sıkışmış savaş mağduru bir grup sivilin hayatta kalma mücadelesini anlatan bir hikayedir. 

Çamaşır Suyu

Çamaşır Suyu (Türkiye), Büşra Bülbül, 15’00”

Pusetteki bebeğiyle, merdiven silerek hayatını kazanmaya çalışan Sibel (30), birikmiş kiralarından dolayı evden atılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bir taraftan çöplükte çalışan kocası Yılmaz’a ulaşıp durumu çözmeye çalışırken, bir taraftan da apartman dairelerini dolaşarak aylık merdiven parasını toplamaya çalışacaktır.

Da Yie

Da Yie (Gana / Belçika), Anthony Nti, 20’34”

Gana’da güneşli bir günde, bir yabancı iki çocuğa yaklaşır ve onları beklenmedik bir yolculuğa çıkarır. Üçü o kadar iyi anlaşırlar ki, bu “Bogah”, yabancı, kendisinin ilk baştaki niyetini sorgulamaya başlar…

Dummy

Dummy (İran), Fatemeh Faal, 15’14’’

Kızıyla ve kızının tek arkadaşı olan korkuluk ile buğday tarlasında çalışmaya giden bir baba ve kızı çiftlikte kaldıkları sürece sorunlar ve çatışmalarla karşılaşırlar.

Interstate 8

Interstate 8 (ABD/Almanya), Anne Thieme, 15’00”

Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde iki genç kız tesadüfen bir polis arabasının arka koltuğunda karşılaşırlar ve tek bir söz bile etmeden tepelerine dikilen adaletsizliği deneyimlerler.

My Border, My Forest

My Border, My Forest (İtalya), Giorgio Milocco, 18’00”

Ivan altmış yaşında eski Yugoslavya doğumlu bir işçidir. Friuli’de Torviscosa isimli küçük bir köyde karısı ile yaşamaktadır. Bir gün çocukluğundan beri hissettiği suçluluk duygusunu çözmeye çalışarak çocukluğunun geçtiği bir yolculuğa çıkmanın zamanının geldiğine karar verir.

On The Boat

On The Boat (Kırgızistan), Baizak Mamataliev, 14’00”

Geçimini insanları kayıkla bir kıyıdan ötekine taşıyarak sağlayan 25 yaşındaki bir Müslüman, hamile Hıristiyan bir kadını karşı kıyıya taşımak zorunda kalır. Ancak Hristiyan olan hamile kadının doğum sancıları nedeniyle Müslüman genç adam, onun doğum yapmasına yardım edecektir.

Shriek (Vaveyla)

Vaveyla (Türkiye), Birhat Temel, 14’43”

Delil ve eşi Asya küçük bir köyde yaşarlar. Oğulları Azad sabaha karşı havale geçirir. Dışarıda yoğun kar yağışı seyretmektedir. Bu yüzden yollar kapalıdır. Delil ve kardeşi Lezgin Azad’ı hastaneye yetiştirmek için yola çıkarlar. Arabaları hareket etmez. Yollar karla kaplıdır. Delil ve Lezgin Azad’ı sırtlarında taşıyarak hastaneye yetiştirmeye çalışırlar.

The American Bull

The American Bull (İran), Fatemeh Tousi, 14’41”

İran ve Irak arasındaki bir sınır köyünde yaşayan bir grup köylü hayvancılık yapmaktadır. Tek Amerikan boğasına sahip olan genç Saheb Saheb boğasına aşırı bağlıdır ve ineklerin üremesi için verdiği hizmetten para kazanır.

The Leak

The Leak (İtalya), Alberto Marchiori, 10’00”

Maria her zaman şefkatli bir anne ve büyükanne rolünü oynamıştır. Bu herkesin ondan beklediği bir şeydir. Basit bir soru gözlerini açar ve otantik bir arkadaşlığa ihtiyacı duyduğunu anlar. İlk defa yardım ister.

The Red Fire

The Red Fire (İran), Mona A. Shahi, 12’59”

Karanlık İblis önceki vaatlerin ve kehanetlerin aksine ışığın sonunu getirmeye çalışarak dünyayı kasıp kavurmuştur. Öyle bir çağ ki bir Kızıl Kuş sürüsü Kızıl Ateş’i aramak için seyahat ediyor. Kehanetlere göre bu karanlığın üstünü örten ve Güneş’in tutulmasına ve yokluğuna son veren bir ateştir. Kuşlar bu Kızıl Ateşi nerede bulacaklardır?

Tor

Tor (Türkiye), Ragıp Türk, 20’07”

Yaşlı Ayşe (70), torunuyla birlikte zorlu bir yaşam sürmektedir. Geçimini ise civardaki zengin bir ailenin bekçi köpeği olan Tor’un bakıcılığını yaparak sağlamaktadır. Tor, bir gün çok hastalanır. Aile yurt dışındadır ve Ayşe, Tor’u yaşatmak için varını yoğunu seferber eder.

Where We Come From

Where We Come From (İran), Jafar Altafi, 14’59”

Birkaç genç, içlerinden birinin babasının kamerasıyla hayatlarını bir üst seviyeye çıkarmak için bir video klip çekmeye çalışırlar.

Yağmur, Şnorkel Ve Yeşı̇l Fasülyeler

Yağmur, Şnorkel Ve Yeşı̇l Fasülyeler (Türkiye), Yavuz Akyıldız, 19’20”

Otuz-iki yıldan sonra sıradan bir gün. Oğul bütün cesaretini toplayarak babasıyla yüzleşir ve babasına artık onunla yaşamayacağını ve evden ayrılacağını söyler. Çantası sırtındadır. Hem kendisini hem de bilmediği bir hayatı keşfetmek istiyordur. Ama bu arzusunu gerçekleştirmek düşündüğünden daha zor olacaktır.

Kırk Yıllık Hatır Seçkisi

Başka Vatanımız Yok

Başka Vatanımız Yok (Türkiye), Bayram Küçük, 20’00”

“Başka Vatanımız Yok” belgeseli Afro Türkler’in deneyimlerine, sosyal zorluklara, dışlanma ve maruz kaldıkları ırkçı ayrımcılığa değiniyor. Toplumun algısını, günlük deneyimlerini ve hafızasını sunuyor. Afro Türkler kendilerine yönelik aşağılayıcı dilden, insanların alay eden bakışlarından rahatsızdırlar. Türkiye’de hiç yokmuş gibi yaşayan, görmezden gelinen, yeterince temsil edilmeyen azınlık gruplarından biridirler. Beş-on bin Afro Türk nüfusunun olduğu tahmin ediliyor ve ten renkleri dışında da Afrika’dan miras kalan bir şeyleri yoktur.

Behind The Glasses

Behind The Glasses (İran), Mehdi İravani, 2’59”

Bir gökdelenin cam silicisi, sıkıcı bir iş günü sırasında garip bir durumla karşılaşır ve her gün tekrarlayan işinden memnun olmamaya başlar.

Bullmastiff

Bullmastiff (Ukrayna), Anastasiia Bukovska, 25’00”

Mitya normal hayatına dönmeye çalışan bir savaş gazisidir. Kazara Roy isimli kaybolmuş bullmastiff cinsi bir köpekle karşılaşır. İlişkileri ilk başta karmaşıktır ama en sonunda Roy Mitya’ya zorlu geçmişiyle başa çıkmasında yardımcı olur.

Büyülü Fener Bekçileri

Büyülü Fener Bekçileri (Türkiye), Ferhat Zengin, Bahadır Kapır, 20’00”

Tutkulu aşkların, sevgilerin, umutların, hayallerin, sıcacık dostlukların, birlik ve beraberliğin adıdır Yeşilçam. Ömrü hiç durmadan hep yazarak geçen senaristlerin, ışıkla karanlık arasında yaşayan rejisörlerin, dokunduğu hayatlara ışık saçan yıldızların ve Beyoğlu’nun arka sokaklarında hayat bulan, kimi zaman hüzünlendiğimiz, ağladığımız; kimi zaman sevindiğimiz, güldüğümüz filmlerin adıdır Yeşilçam. Onlar çocukluğumuzun, gençliğimizin, unutamadığımız hatıralarımızın kırık bir parçası olarak yer edindiler hayatlarımızda. Bir de Yeşilçam sinemasında isimlerini bilmediğimiz, yüzlerini hatırlayamadığımız hatta onları hiç tanımadığımız kişiler vardır. Bizi o renkli düşlerle, yıldızlarla buluşturan kişiler… Onlar düş şatolarında büyülü fenerin ışığıyla beyaz perdeyi hareketlendiren sinemamızın gizli kahramanları, dört duvar arasında Türk sinemasına yıllarını vermiş emektar film makinistleridir.

Çay Var İçersen

Çay Var İçersen (Türkiye), Cihan Emre Zengin, 18’42”

Geçmişi koca şiddeti ve kayıplarla dolu bir kadının, hayatta en sevdiği içecek olan çay ile birlikte tekrar hayata tutunması. Geçmişte yaşadığı acıları çayının demine katarak harmanlayan Kadıköy’de herkesin tanıdığı güçlü ve emekçi bir kadının hikayesi.

Gaza Footbullet

Gaza Footbullet (Filistin), Iyad Alasttal, 36’09”

Film, ampute oyunculardan oluşan Gazzeli ve Fransız futbol takımları arasındaki spor, kültür ve dayanışma toplantılarının bir parçası olarak Gazze’deki Filistinli futbolcuları hem yola çıkmadan hem de Fransa’daki kalışları sırasında takip eder.

Kar Tanesi

Kar Tanesi (Türkiye), Şeref Akçay, 14’30”

Köyde yaşayan Mehmet babası ile yaşamaktadır . Ansızın evlerine gelecek olan misafirleri onu yeni bir arkadaş edinmesine sebeb olur.

Majid'den Sevgilerle

Majid'den Sevgilerle (Türkiye), Yiğit Armutoğlu, 7’20”

Mülteci bir çocuk olan Majid botla adaya gitmeden önce uçurtmasını sahildeki bir ağaca bağlar. Uçurtmayı ve üzerindeki Arapça yazıyı iki oğlan çocuğu bulur.

Maradona's Legs

Maradona's Legs (Filistin, Almanya), Firas Khoury, 23’00”

1990 Dünya Kupası sırasında iki genç Filistinli çocuk, dünya kupası albümlerini tamamlamak ve bedava bir Atari kazanmak için ihtiyaç duydukları son kayıp “Maradona’nın Bacakları” isimli çıkartmayı aramaktadırlar.

Merkeb-i Mesai

Merkeb-i Mesai (Türkiye), Hasan Erdoğmuş, 18’18”

Mardin’in Artuklu ilçesi sınırları içerisinde bulunan “Eski Mardin” olarak anılan bölgeye sokakların dar olması nedeniyle çöp kamyonu girememektedir. Belediye bu sorunu aşabilmek amacıyla kurum bünyesine kadrolu eşekler almıştır. Belediye bünyesinde temizlik işlerinde çalışan işçiler sözleşmeliyken, aynı işte çalışan eşekler kadrolu olarak görev yapmaktadır. Bu çalışma esnasında temizlik işçileri ile eşekler arasında günden güne güçlü bir duygusal bağ oluşmuştur. Bu bağ sonucu oluşan özel duygular, uzun yıllar çalışan eşeklerin emeklilik töreninde en üst düzeye çıkmaktadır. Film, Eski Mardin sokaklarında yıllardır süren çöp toplama işi ile temizlik işçileri ve eşekler arasındaki bu bağı konu edinmektedir.

Meryem Ana

Meryem Ana (Türkiye), Mustafa Gürbüz, 8’46”

Meryem Ana Müslümanların ve Hıristiyanların uzun yıllardır birlikte yaşadıkları köydeki son Hristiyan’dır. Bir gün ölür ve Müslüman köylüler Meryem Ana’nın nasıl gömüleceği konusunda ihtilafa düşerler.

Nuovo Cinema Para-Virus

Nuovo Cinema Para-Virus (İtalya), Daniele Pignatelli, 5’32”

Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında Sinema insanlığa bir video-mektup gönderir: sinemalar kapalıdır, settler kilitlenmiştir ve Sinema artık yeni hayaller yaratamaz.

Replacement

Replacement (İran), Mojtaba Tahal, Jalal Mahdavi, 15’33”

Samira on-üç, on-dört yaşlarında annesiyle yaşayan bir kızdır. Zihinsel ve bedensel engelli bir çocuğun hemşiresi olan annesi Samira’dan tehlikeli ve tuhaf bir şey yapmasını ister. Bu onlara hayatları ve gelecekleri için daha fazla para kazandıracaktır ama Samira başka bir karar verir.

Return

Return (Özbekistan), Rustam Khalikov, 12’42”

Köpeği “Duke” ile birlikte doğal rezervler bölgesinde devriye gezen av bekçisi Sergei, kaçak avcılarla karşılaşır. Tutuklama sırasında ateş edilir ve sonuç olarak köpek ve kaçakçılardan bir tanesi ölür. Mahkeme av bekçisini beraat ettirir ve ikinci kaçakçıyı cezalandırır.
Bir süre sonra bir kurye Sergei’nin evine içinde gaz tüpü bulunan bir torbayla birlikte yiyecekler getirir. Olaydan haberi olmayan Sergei gece geç bir saate kapının ardında bir köpek ağlaması ve havlama duyar. Kapıyı açtığında Sergei’nin etrafında dönen, onu evden uzaklaştırmaya çalışan ölü köpeğini tanır. Gaz şişesi patlar ve ölümden dönen Sergei her yerde köpeğini arar ve hiçbir yerde bulamaz.

Panorama Seçkisi

Anuş

Anuş (Türkiye), Deniz Telek, 17’00”

Küçük bir kız olan Anuş erkek kardeşinin düğününde giymek için uzak bir akrabasından düğün kıyafeti almaya gider. Köy okuluna yeni atanan öğretmen Leyla ikinci bir davetsiz misafir olarak eve gelir. Köy okulunun yıllar önce terk edildiğini ve okul çağında hiç çocuk olmadığını öğrenir. Öte yandan, Anuş okuyabilmesine rağmen öğretmen istifa ettiği ve köyden ayrıldığı için yazmayı öğrenememiştir. Köyler arasında günde bir kez ulaşım vardır. Anuş ve Leyla geceyi evde beraber geçirmek zorunda kalırlar. İki yolcu uzun yola rağmen istediklerini alacak mı?

 

Boars

Boars (Afganistan), Gholam Rez Jafai, 15’00”

Otuz-beş yıldan fazladır göçmen olarak yaşayan bir Afgan filmci olarak göçmen yoldaşlarımın karşılaştığı pek çok soruna yakından tanık oldum. Sorunlarının bir kısmını küçük de olsa her zaman kısa kurgu filmler, belgeseller ve tiyatro oyunları yaparak tasvir etmeye çalıştım. “Boars/Yaban Domuzları” bu yoldaşlarımdan birinin gerçek hikayesidir. İnsanlara sinema yoluyla anlatabileceğimi umduğum binlerce hikaye var.

Circo De La Vida

Circo De La Vida (Yunanistan), Maria Lafi, 17’00”

Kayıp yaşlı bir adam… Bilgi verene ödül….

Close Your Eyes And Look At Me

Close Your Eyes And Look At Me (İtalya), Andrea Castoldi, 5’00”

Giulia gözleri kapalı olarak yaşamayı ve kelimeleri tersten okumayı öğrenir. Konuşulmayan kısımlar geride kalır.

 

Colpa Del Mare

Colpa Del Mare (İtalya), Igor Di Giampaolo, Giuseppe D'Angella, 20’00”

Bir sabah Pescara sahilinde düzinelerce uyuşturucu paketi belirir, gece denizden karaya vurmuşlardır. Yetkili makamlar durumu anlamaya çalışırlar, soruşturmalar, tutuklamalar olur ve bölgeden birkaç erkeğin adı olaya karışır. Bir partiden sonra ölü bulunan Marco’yu araştırılırken Colpa del mare (Denizin Hatası) küçük bir kasabanın gerçekliğinde bir insanlar arasında bir bağ zincirini yeniden inşa eder. Birisi suçludur ama tek bir hata belirlemek zordur.

Deja Vu

Deja Vu (Kanada), Atefeh Khademolreza, 11’30”

Göçmen bir Kürt aile, eşyalarını toplayıp anavatanlarına döndüğünde, kendilerini kâbus gibi bir olaylar çemberinin ortasında bulurlar.

Direk Aşk

Direk Aşk (Türkiye), Ertuğ Tüfekçioğlu, 11’00”

Mutsuz bir kadın hiç beklemediği bir anda aşık olur.

Dry Sea

Dry Sea (Belçika), Bart Bossaert, Yves Bex, 11’00”

Kurumuş bir deniz kıyısında, bir balıkçı yalnızlığa terk edilmiştir. Bir kum fırtınası onu ele geçirene kadar geçmişte saplanıp kalmıştır. Kum fırtınasıyla varlığının anlamını yeniden tanımlar.

Qulpik (Fermuar Ucu)

Fermuar Ucu ( Türkiye), Abdullah Çeper, 13’00”

Asya bir giyim mağazasında çalışıp annesi ve küçük kardeşi ile birlikte geçinmektedir. Asya’nın kış ayında yeni bir monta ihtiyacı vardır, ancak Asya montu alacak parayı bir türlü denkleştiremez.

Gabriel

Gabriel (İran), Yousef Kargar, 20’00”

Gabriel, oğluyla birlikte yaşayan orta yaşlı bir adamdır. Karısı bir süredir kayıptır. Bütün insanların kadın ile ilgili şüpheleri vardır. Bir gün Gabriel’e bir haber gelir ve bir seçim yapması gerekir: menfaat ya da vicdan?!

Moon Drops

Moon Drops (İsrail), Yoram Ever-Hadani, 16’00”

Bir fabrika işçisi ay ışığından sıvı damlacıkları üreten esrarengiz bir makine yapar.

Paydos

Paydos (Türkiye), Öykü Orhan, 18’09”

Zeliha çelik hediyelik eşya yapan bir fabrikada çalışan fakir bir emekçidir. Yeni iş bulmaya çalışırken, çocukların bu durumu fark etmemesi için çözüm de arar. Onun yarattığı bir çözüm, yoksulluktan kaynaklanan çıkmaz durumu gösterir.

 

Rebel

Rebel (Kanada), Pier-Philippe Chevigny, 15’00”

Quebec’li altı yaşındaki Alex, sınır dışı edilmekten kaçınmak için Kanada’ya yasadışı yollardan giren binlerce mülteciden habersizdir. Babası, onu izinsiz giren göçmenlerin avlanması için ormandaki kanunsuz bir devriye görevine götürdüğünde, içindeki bir şey ona isyan etmesini söyler.

Sticker

Sticker (Makedonya), Georgi M. Unkovski, 18’45”

Araba kaydını yenilemeye yönelik başarısız bir girişimin ardından Dejan, sorumlu bir baba olma kararlılığını sınayan bürokratik bir tuzağa düşer.

The Assistant

The Assistant (Çek Cumhuriyeti), Ondřej Provazník, 12’00”

Anna büyüyen bir firmanın yönetici asistanı olarak iş ilanına başvurur. İk görevi diğer adayları geçmektir.  İkincisi, şirketin müdürünü kendisinin pozisyon için en uygun aday olduğuna ikna etmektir. Bir iş adayı ile potansiyel patron arasındaki sıradan bir görüşme, eşit olmayan bir düelloya ve manipülatif bir oyuna dönüşür.

The Fosterless

The Fosterless (İran), Sahar Jafarizad, 7’46”

Vahid, babası korona virüsten ölen ve annesi akut bir akıl hastalığından mustarip olan genç bir çocuktur. Annesi şirketin ilan ettiği kontenjanı almak için ölen eşinin çalıştığı fabrikaya gider. Şirketin güvenlik görevlisinin hırsızlıklarıyla yüzleşir ve hakkını talep eder.

Yağmur Olup Şehre Düşüyorum

Yağmur Olup Şehre Düşüyorum (Türkiye), Kasım Ördek, 15’00”

Sait ailesi ile Diyarbakır’da yaşamaktadır. Kızı Hacer nişanlısı İsa tarafından terk edilir. Sait bu durumu kabullenemez ve aynı zamanda eski çırağı da olan İsa’yı aramaya başlar. Bir süre sonra Sait bazı gerçeklerle yüzleşir.

Özel Gösterim Seçkisi

Holy Boom

Holy Boom (Yunanistan), Maria Lafi, 99’00”

“HOLY BOOM/KUTSAL PATLAMA,” ortodoks Paskalya döneminde, Atina’nın çok kültürlü bir bölgesinde geçen, birden fazla hikâyeye sahip bir drama filmidir. Aynı mahallede yaşayan dört yabancının hayatı, Paskalyadan önceki pazar günü, mahallenin posta kutusunun Filipinli bir genç olan İge tarafından sadece eğlence olsun diye patlatılması ile değişir. Hepsi için hayati öneme sahip belgeler imha olmuştur: Lena ve Manou’nun LSD çıkartmaları, Thalia’ya terk ettiği çocuğundan gelen mektup ve Adia’nin doğum belgesi.
Bu patlamanın sonuçlarının sonu gelmez: Lena ve Manou parasını geri isteyen uyuşturucu satıcısı tarafından kovalanırlar. Yasadışı bir göçmen olan ve yeni doğmuş çocuğu ile yalnız kalan Adia’ya, bir trafik kazasında yeni ölen kocasının cesedini teşhis etmek bile yasaktır. İge, beyhude bir şekilde mahalleli tarafından kabul görmeye çalışır ve mahalledeki herkesi izleyen Thalia mutluluğu bulmak için gereken tek şansını kaybetmiştir.

See Factory Sarajevo Mon Amour

See Factory Sarajevo Mon Amour (Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Slovenya, Güney Makedonya, Fransa), Maša Šarović, Sharon Engelhart, Teodora Ana Mihai, Dušan Kasalica, Urška Djukić, Gabriel Tzafka, Neven Samardžić, Carolina Marcowicz, Eleonora Veninova, Yona Rozenkier, 60’00”

13 ülke, 10 yönetmen, 5 kısa film, 1 uzun metraj.

Hurmalar Büyüdüğü Vakit

Hurmalar Büyüdüğü Vakit (Azerbaycan), Hilal Baydarov, 119’00”

Akıp giden zamanın, kırsal Azerbaycan’ın seslerinin ritmi ile buluştuğu yerde, evinde hareketsiz bir anne oğlunu beklemektedir. Oğul geldiğinde sohbetleri varoluşsal sorunlar, uzaktan gelen rahatsız edici ve şifreli haberlerin etrafında dönmektedir. Huzursuzluk dışardaki dünyayı gizler. Anne ve oğul yakınlaşırlar, sessizlik kelimelere dönüşür ve aralarında bir hayat yeşerir. Oğul ayrılır ve kış, zamansallığın bulanıklaştığı ve geçmiş ve şimdinin aynı ritimde attığı sonsuza kadar modası geçmiş eve yerleşir.

İzleyeceğiniz filmlerin herhangi bir şekilde; bir karesinin, bir kısmının ya da tümünün ses ve görüntülerinin kopyalanması, kayda alınması, ve herhangi bir mecrada yayınlanması Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 71/1 maddesine göre suçtur!