Bültenler 2020

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin Programı Açıklandı

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali 11 Aralık’ta başlıyor…

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı

Büyük Ozan ve Derviş Yunus Emre anısına, 11-12-13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin programı açıklandı.  48 kısa filmin ve 3 uzun metraj filmin sinemaseverler ile buluşacağı festivalde dünyada ve Türkiye’de ilk kez gösterime girecek filmler de yer alıyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı, Beyoğlu Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi gibi birçok kamu ve özel kültür kuruluşlarının katkılarıyla gerçekleşen Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl büyük şair Yunus Emre anısına, 11-12-13 Aralık tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekeşecek. Pandemi sürecinden kaynaklı üst düzey önlemler ile festivalin basın toplantısı çevrimiçi zoom, instagram ve facebook üzerinden  gerçekleşti. Başta festivalin Medya Sponsoru olmak üzere sınırlı sayıda basın ve medya kuruluşu solondan toplantıyı izleyip kayıt aldı.

 

33 ülkeden 301 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl 48 kısa ve 3 uzun metraj ile toplamda 51 film sinemaseverlerle buluşacak. Beyoğlu, Kadıköy ve Zeytinburnu’nda gösterimi planlanan filmler yeni açıklanan yasaklardan dolayı yine 11-12-13 Aralık tarihlerinde kendi saatlerinde www.dostlukfilmfestivali.com’da ücretsiz olarak çevrimiçi gösterilecek. Gösterimlerin yanı sıra yarışma filmlerinin yönetmenleriyle online söyleşiler gerçekleştirilecek. Bu yıl etkinlik çalışmalarına da hız kesmeden devam eden Dostluk Kısa Film Festivali; sinemaseverlere çevrimiçi platformda “Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemleri” başlığı ile önemli ve etkili atölye programı sunacak. Ayrıca genç sinemacılara teorinin yanı sıra pratik sahada da eğitim verebilmek amacıyla tarihi bir dizinin setinde “Set Atölyesi” gerçekleştirecek.

 

2.si Aşık Veysel anısına gerçekleşen festival 3.sünü “Yunus Emre” anısına yapıyor

Bu yıl Yunus Emre anısına düzenlenen Dostluk Kısa Film Festivali’nin basın toplantısında, festival genel koordinatörü M. Lütfi Şen, “Anadolu’da Türkçe şiirin öncüsü denilince akla gelen ilk isim kuşkusuz ki Yunus Emre’dir. Tasavvuf ve halk şairi olarak Yunus Emre yansıttığı insan sevgisi ve dostluk ile her daim gönüllerde yer kurmayı başarmış, önemli bir sanatçıdır. Bu yıl Yunus Emre anısına yapılan festival, aslında gittikçe bencilleşen ve diğer canlı türlerini yok eden insanın kendini de dolaylı yönden yok etmesine bir itiraz, bir haykırıştır” ifadelerini kullandı.

 

Necip Sarıcı’ya “Dostluk Onur Ödülü”

Sayın Şen, festivalin geleneksel ödüllerinden olan Dostluk Onur ödülünü önemini ifade ettiği konuşmasında “Dostlukları ve samimi işleri ile bizlere ilham veren önemli bir usta, Necip Sarıcı’ya ‘Dostluk Onur Ödülü’nü takdim etmenin bizler de ayrı bir onuru içindeyiz” diyerek Necip Sarıcaya sevgilerini ve hürmetlerini yolladı. 13 Aralık Pazar günü saat 19:00’da gerçekleşecek olan ödül töreninde Dostluk Onur ödülü Necip Sarıcı’ya takdim edilecek.

 

Finalist Filmler:

19 Kasım’da Akademi Beyoğlu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin yarışma seçkisini toplantıya zoom üzerinden bağlanan jüri üyesi İrem Altuğ açıkladı.Kısa filmin niteliğine değinen konuşmasında, bir film çekmenin yaratıcılık içinde yaşama ile gerçekleşebileceğine değindi. 33 ülkeden 301 filmin başvuru yaptığı festivalde, 10 farklı ülkeden gelen birbirinden özel 16 kısa filmin ödüller için yarışacağını ileten Altuğ, filmlerle ilgili kısa detaylar verdi. Sonrasında da yarışma filmlerinden oluşan bir teaser izlendi.

 

Bu yıl Türkiye’den beş, İran’dan üç, Fransa, ABD, İtalya, Kırgızistan, Hırvatistan, Almanya, Gana, Bosna’dan birer filmin yer alacağı bu seçkide animasyon ve kurmaca filmler yer alıyor. Yarışma seçkisinin yanı sıra her yıl olduğu gibi festivalde “Kırk Yıllık Hatır Seçkisi”, “Panorama Seçkisi” ve uzun metraj filmlerinin yer alacağı “Özel Gösterim” bölümleri de sinemaseverlerle buluşacak.

 

İlk defa dünyada ve Türkiye’de gösterilen filmler seyirciyle buluşacak

Festival direktörü Faysal Soysal, Panorama Seçkisi için “Dünyada önemli festivallerde gösterilip, çok sayıda ödüle layık görülen kısa filmlerin Türk izleyicisi ile buluşacağı özel bir bölüm. Seçkinin büyük çoğunluğu herhangi bir tema sınırlaması olmaksızın,  ilk kez ülkemizde gösterilecek olan, ödüllü, güncel meseleleri yakalayan ve sinemaseverlere ve sanatın diğer alanlarına ilgi gösteren takipçilere yeni ufuklar açma potansiyeli taşıyan filmlerden oluşmakta” şeklinde bir giriş yaptıktan sonra bu bölümde yer alan 17 filmi ilan etti. Filmler ile ilgili hazırlanmış özel bir teaser izlendi. Festival başkanı Soysal, Dostluk film festivalinde bu yıl ilk defa dünya prömiyerini yapan 3 filmin yanısıra ilk defa Türkiye’de gösterilecek toplam 14 filmin de programlarında yer aldığını hatırlattı.

 

“Kırk Yıllık Hatır Seçkisi” adını ‘Dostluk’ kavramından alıyor

Festival Genel Koordinatörü, “Kırk Yıllık Hatır Seçkisi”ni açıklarken Kırk Yıllık Hatır tabirini doğrudan festivalin adı ve teması olan ‘Dostluk’ kavramından aldığını ifade etti. Şen sözlerine devam ederken, “bu bölüme özellikle festivale kimlik ve hafıza kazandırması bakımından ayrı bir önem atfediyoruz. Yerel bir kimlikten ve özgün bir değerden hareketle kendimize ait özel bir seçki ismini kullanmayı tercih ettik.  Bu minvalde yerelden hareket ederek evrensel bir tema olan ‘Dostluk’a herkesi davet ettiğimiz bu bölümde doğrudan ya da dolaylı yoldan temamıza işaret eden her tür kısa film formatlarını seyirciyle buluşturuyoruz.” dedi. Bu bölüme seçilen filmler ilan edildikten sonra bu bölümle ilgili özel bir teaser izlendi.

 

Festivalin “Özel Gösterim Seçkisi” bölümünde ise;

Festival başkanı Soysal, Özel Gösterim Seçkisi’nin de festivaldeki önemine değinerek bu yılın uzun metraj filmerini basın toplantısında açıkladı. Bu yıl festivalde Bosna’dan 11 yönetmenin gerçekleştirdiği “See Factory Sarajevo Mon Amour” filmi, Yunanistan’dan Jüri Üyesi Maria Lafi’nin ödüllü filmi “Holy Boom”, Son filmi ile Venedik film festivalinde yarışan ve bu yıl jüri üyesi olan Azerbaycanlı yönetmen Hilal Baydarov’un “Hurmalar Olgunlaştığında”  adlı uzun metraj filmleri online olarak gösterilecek.

 

En iyi para ödüllerini veren Kısa Film Festivali olarak tanınan Dostluk Film Festivali bu yıl da zor şartlara rağmen ödüllerini arttırdı.

2020 yılının toplamında en çok ödül veren kısa film festivali olan “Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali”, bu yıl birinciye; 25 bin TL, ikinciye; 15 bin TL, üçüncüye; 10 bin TL ödül verecek. Ayrıca, özel ödüller kapsamında Kızılay tarafından 15 bin TL destek ile Kızılay Dostluk Ödülü, Fono Film tarafından da bir yönetmenin sonraki filmi için 15 bin TL değerindeki Teknik Destek Ödülü 13 Aralık gecesi yapılacak olan Gala gecesinde sahiplerini bulacak.,

 

Bu yıl yarışmaya hak kazanan ve yan bölümlerde gösterilecek kısa filmlerin listesi aşağıdadır.

 

YARIŞMA SEÇKİSİ

1 TOR Türkiye Ragıp Türk
2 DUMMY İran Fatemeh Faal
3 WHERE WE COME FROM İran Jafar Altafi
4 VAVEYLA Türkiye Birhat Temel
5 LE SYNDROME ARCHIBALD Fransa Daniel Perez
6 ÇAMAŞIR SUYU Türkiye Büşra Bülbül
7 ON THE BOAT Kırgızistan Baizak Mamataliev
8 THE AMERICAN BULL İran Fatemeh Tousi
9 ANI Türkiye Demet Erden
10 THE LEAK İtalya Alberto Marchiori
11 MY BORDER, MY FOREST İtalya, Hırvatistan Giorgio Milocco
12 THE RED FIRE İran Mona A.Shahi
13 YAĞMUR, ŞNORKEL VE YEŞİL FASÜLYELER Türkiye Yavuz Akyıldız
14 INTERSTATE 8 Almanya, ABD Anne Thieme
15 BİR NEHİR KIYISINDA Türkiye Muhammed Furkan Daşbilek
16 DA YIE Gana, Belçika Anthony Nti

 

 

KIRK YILLIK HATIR SEÇKİSİ

1 BAŞKA VATANIMIZ YOK Türkiye Bayram Küçük
2 MAJİD’DEN SEVGİLERLE Türkiye Yiğit Armutoğlu
3 REPLACEMENT İran Mojtaba Tahal, Jalal Mahdavi
4 MARADONA’S LEGS Filistin, Almanya Firas Khoury
5 RETURN Özbekistan Rustam Khalikov
6 MERKEB-İ MESAİ Türkiye Hasan Erdoğmuş
7 GAZA FOOTBULLET Filistin iyad Alasttal
8 MERYEM ANA Türkiye Mustafa Gürbüz
9 BEHIND THE GLASSES İran Mehdi Irvani
10 ZAMANIN RENGİ Türkiye Hatip Karabudak
11 KAR TANESİ Türkiye Şeref AKÇAY
12 NUOVO CINEMA PARAVIRUS İtalya Daniele Pignatelli
13 ÇAY VAR İÇERSEN Türkiye Cihan Emre Zengin
14 BÜYÜLÜ FENER BEKÇİLERİ Türkiye Bahadır Kapır \ Ferhat Zengin
15 BULLMASTIFF Ukrayna Anastasiia Bukovska

 

 

PANORAMA SEÇKİSİ

1 ANUŞ Türkiye Deniz Telek
2 PAYDOS Türkiye Öykü Orhan
3 FERMUAR UCU (QULPIK) Türkiye Abdullah Çeper
4 GABRIEL İran Yousef Kargar
5 THE FOSTERLESS İran Sahar Jafarizad
6 BOARS Afganistan Gholamreza jafari
7 MOON DROPS İsrail Yoram Ever-Hadani
8 COLPA DEL MARE İtalya Igor Di Giampaolo, Giuseppe d’Angella
9 THE ASSISTANT Çek Cumhuriyeti Ondrej Provaznik
10 CLOSE YOUR EYES AND LOOK AT ME İtalya Andrea Castoldi
11 DRY SEA Belçika Yves Bex – Bart Bossaert
12 DEJA VU Kanada Atefeh Khademolreza
13 DİREK AŞK Türkiye Ertuğ Tüfekçioğlu
14 CIRCO DE LA VIDA Yunanistan Maria Lafi
15 REBEL Kanada Pier-Philippe Chevigny
16 YAĞMUR OLUP ŞEHRE DÜŞÜYORUM Türkiye Kasım Ördek
17 STICKER Makedonya Georgi M. Unkovski

 

 

ÖZEL GÖSTERİM SEÇKİSİ

SEE FACTORY SARAJEVO MON AMOUR Bosna Hersek 11 Directors
HOLY BOOM Yunanistan Maria Lafi
WHEN THE PERSIMMONS GREW Azerbaycan Hilal Baydarov

 

 

ÖDÜLLER

  • BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ, 25.000TL
  • İKİNCİLİK ÖDÜLÜ, 15.000TL
  • ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ, 10.000TL
  • KIZILAY DOSTLUK ÖDÜLÜ, 15.000TL (Kızılay tarafından verilecek)
  • TEKNİK DESTEK ÖDÜLÜ, 15.000TL DEĞERİNDE (Fono Film tarafından hizmet olarak verilecek)

 

III. ULUSLARARASI DOSTLUK KISA FİLM FESTİVALİ ERİŞİM LİNKLERİ:

Basın Toplantısı: https://youtu.be/RlGl9ONgpfw

Panorama Seçkisi: https://www.youtube.com/watch?v=RXHRBYuaylo

Yarışma Seçkisi: https://www.youtube.com/watch?v=0jKDwdm7lxU&t=4s

Kırk Yıllık Hatır Seçkisi: https://www.youtube.com/watch?v=TASTKXNZnhU

 

 

 

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin Ana Jürisi Açıklandı

BASIN BÜLTENİ / 24.10.2020

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin ana jürisinde bu yıl da Türkiye ve dünyadan önemli isimler yer alıyor. Başkanlığını Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir’in üstlendiği jüri; Yunanistanlı Yönetmen Maria Lafi, Azerbaycanlı Yönetmen Hilal Baydarov, Oyuncu İrem Altuğ ve Senaryo Doktoru, Akademisyen Öktem Başol’dan oluşuyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kızılay, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve daha birçok önemli kurum ve kuruluşun destekleri ile bu yıl Yunus Emre anısına 4-5-6 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, dünyanın birçok ülkesinden yoğun başvuru aldı. Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği festivalin ana jürisi de açıklandı.

Nefes: Vatan Sağolsun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ana Yurdu, Aşkın Gören gözlere İhtiyacı Yoktur, Rauf, Ceviz Ağacı ve Fakat Müzeyyen Derin Bir Tutku gibi filmlerin Görüntü Yönetmeni Vedat Özdemir’in başkanlığını üstlendiği jüride; başarılı kısa filmlerin ardından ilk uzun metraj filmi “Holly Boom” ile birçok festivalden ödülle dönen Yunanistanlı Yönetmen Maria Lafi, ikinci uzun metraj filmi “In Between Dying” ile bu sene Venedik Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde yarışan Azerbaycanlı Yönetmen Hilal Baydarov, Çukur dizisinde Ayşe karakterleri ile izleyicinin beğenisini kazanan Oyuncu İrem Altuğ ve akademik alandaki başarılarının yanısıra sinema ve televizyon sektörüne büyük katkılar sağlayan Senaryo Danışmanı ve Akademisyen Öktem Başol yer alıyor.

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, önceki yıllarda olduğu gibi Yarışma, Kırk Yıllık Hatır, Panorama ve Özel Gösterim Seçkilerini sinemaseverlerin beğenisine sunacak.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Afiş Tasarım Yarışması Sonuçlandı

BASIN BÜLTENİ / 14.10.2020

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Kızılay, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve birçok önemli kurum ve kuruluşun destekleri ile bu yıl Yunus Emre anısına 4-6 Aralık’ta gerçekleşecek olan III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin Afiş Tasarım Yarışması sonuçlandı; Esin Güler’in “Dostluk” temalı eseri, festivalin resmi afişi olarak seçildi.
Festival kapsamında 3 Aralık’ta yapılacak online etkinlikte de sektörün önemli temsilcileri ve yönetmenler ile kısa film sektöründeki dağıtım problemine dikkat çekilecek.

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin Afiş Tasarım Yarışmasına başvuran 87 eser, Grafik Tasarım Sanatçısı Abdüsselam Ferşatoğlu, Festival Genel Koordinatörü Mehmet Lütfi Şen, Festival Başkanı Faysal Soysal, Yönetmenler Ramazan Kılıç, Nihal Şen ve Sosyal Medya Danışmanı Uğur Topal tarafından değerlendirildi. Jüri katılımcılar arasından 1998 Bursa doğumlu, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Esin Güler’in “Dostluk” temalı eserini III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivalinin resmi afişi olarak belirledi.

 

Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemi online etkinlikte tartışılacak

İlk yılından itibaren düzenlediği atölyelerle kısa film sektörüne destek veren Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl da düzenleyeceği atölye ve online etkinliklerle kısa film sektörüne katkı sunmaya devam edecek.

Bu sene kısa film sektöründeki dağıtım problemine dikkat çekmeyi amaçlayan festival yönetimi, 3 Aralık’ta “Kısa Film Sektöründe Dağıtım Problemi” isimli online bir etkinlik düzenleyecek. Yapımcı Bulut Reyhanoğlu Yönetmenler Belkıs Bayrak, Onur Yağız ve Ramazan Kılıç ile Ninova Films Distribütörü – Dağıtımcı Uğur Şahin’nin yer alacağı etkinliğe sinemaseverler de katılabilecek. Katılım başvurusu için güncel CV’lerini ve etkinliğe neden katılmak istediklerine dair bir paragraflık motivasyon metnini info@dostlukfilmfestivali.com adresine göndermeleri gerekiyor. Son başvuru tarihi 20 Kasım 2020.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde düzenlenecek

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali afişini gençler tasarlayacak

BASIN BÜLTENİ / 20.08.2020

Bu yıl üçüncüsü 4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde Yunus Emre anısına düzenlenecek olan ‘Dostluk Film Festivali’nin afişi için bir tasarım yarışması düzenlenecek. 25 yaş altı tüm gençlere açık olan yarışmada, seçilen en iyi afişin grafikerine 5 bin TL para ödülü verilecek.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve sinema platformları ve birçok kurumla işbirliği içinde olan, bugüne kadar 100’den fazla ülkeden 1500’e yakın başvuruyla büyük ilgi gören III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nin bu yılki afiş tasarımı, yarışma ile belirlenecek. Katılımcıların bir ya da birden fazla tasarımla katılabileceği yarışma için son başvurular 25 Eylül’e kadar yapılacak. 25 yaş altı tüm gençlere açık olan afiş yarışmasında, seçilen en iyi afişin grafikerine vergiler dahil 5 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmaya katılacak çalışmaların daha önce hiçbir yarışmaya katılmamış, sergilenmemiş ve özgün eserler olması şartı aranıyor. Yarışmaya katılacak eserler info@dostlukfilmfestivali.com ve dostlukfilmfest@gmail.com mail adreslerinin her ikisine de gönderilecek. Yarışma şartnamesi https://dostlukfilmfestivali.com/afis-yarismasi-2020/ yayınlandı.

 

Festival bu yıl Yunus Emre anısına düzenleniyor

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, Büyük Şair ve Mutasavvıf Yunus Emre anısına yapılıyor. 4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde yarışma, Kırk Yıllık Hatır, Panorama ve uzun metraj seçkilerindeki gösterimler dışında çeşitli konferanslar, söyleşiler ve atölyeler yapılacak. Bugün bütün dünyayı etkileyen pandemi sürecinde dostluğu pekiştirmek ve onun artan önemine dikkat çekmek için Festivali gerçekleştirme kararı alan yönetim, yeni normal çerçevesinde dostluğu film sanatının diliyle sinema salonlarında konuşmayı ve paylaşmayı hedefliyor.

 

Son başvuru tarihi 5 Ekim 2020 Salı günü

Festival Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı festivalde; birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinin yanı sıra, her yıl olduğu gibi Türkiye’den bir kısa film yönetmenine sonraki filmine destek için ‘Yunus Emre Dostluk Teknik Destek Ödülü’ ve bir filme de ‘Kızılay Dostluk Ödülü’ verilecek. 5 Ekim 2020 Salı saat 17.00’ye kadar festivalin resmi internet sitesinden ve Filmfreeway uluslararası film platformu üzerinden başvuruların kabul edileceği festival, bütün kısa filmcileri dostluğu pekiştirmek için başvuru yapmaya davet ediyor.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

 

Bilgi ve İletişim:

Lorbi Tanıtım ve Halkla İlişkiler

Şule Kartal / 0530 763 49 25 / skartal@lorbi.com

Burcu Yılmaz / 0532 706 63 66/ burcu.yilmaz@lorbi.com

III. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Başvuruları Başladı

BASIN BÜLTENİ / 10.08.2020

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Dostluk Film Festivali 4-5-6 Aralık/2020 tarihlerinde Yunus Emre anısına gerçekleşecek. Başvuru şartnamesi ve başvuru formu, festivalin resmi internet sitesi olan “www.dostlukfilmfestivali.com” ile “www.amityfilmfestival.com”da yayınlandı. Yarışma bölümüne başvurular Festival sitesinden ve Filmfreeway uluslararası sinema platformu üzerinden kabul edilecek.

İlk iki festivalde Hindistan’dan Filipinler’e, İran’dan Amerika’ya, Brezilya’dan Suriye’ye 100’den fazla ülkeden 1500’e yakın başvuruyla büyük ilgi gören Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali üçüncü yılında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve sinema platformları ve birçok kurumla işbirliği içinde yoluna devam ediyor.

İnsan ile evrenin ilişkisini, dostluk üzerinden doğrudan ya da dolaylı bir şekilde konu edinen her çeşit ve formattaki filmi seyirciyle buluşturmayı hedefleyen festival, en geniş anlamıyla dostluk kavramını, güncel sanatların en etkili formlarından biri olan sinema yoluyla yeniden okumak, düşünmek ve hayatımızdaki yansımalarını çoğaltmak niyetiyle çıktığı yolda emin adımlarla ilerliyor.  4-5-6 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde yarışma, Kırk Yıllık Hatır, Panorama ve uzun metraj seçkilerindeki gösterimler dışında çeşitli konferanslar, söyleşiler ve atölyeler yapılacak.

 

Festival bu yıl Büyük Şair ve Mutasavvıf Yunus Emre anısına düzenleniyor

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, Büyük Şair ve Mutasavvıf Yunus Emre anısına yapılıyor. Yunus Emre Asya’dan Avrupa’ya Tasavvufi şiiri dostluk ve kardeşlik anlayışıyla en zirveye çıkaran şair olarak kabul görmüştür. Türkiye’nin, Türkçe’nin ve Türk Şiirinin temel taşı olan Yunus Emre’nin şiiri ve dostluk felsefesi günümüzde de dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu merhamet ve kardeşlik için büyük imkanlar barındırmaktadır. Dostluk festivali vesilesiyle büyük şairi yeniden anmak, hatırlamak ve sanatını görsel sanatların alanına yansıtmak bireysel ve toplumsal dünyamızı daha iyi bir geleceğe taşıyacaktır.

Bugün bütün dünyayı etkileyen pandemi sürecinde dostluğu pekiştirmek ve onun artan önemine dikkat çekmek için Festivali gerçekleştirme kararı alan yönetim, yeni normal çerçevesinde dostluğu film sanatının diliyle sinema salonlarında konuşmayı ve paylaşmayı hedefliyor.

Festival Direktörlüğünü Faysal Soysal’ın, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in yaptığı festivalde birincilik, ikincilik, üçüncülük ödüllerinin yanı sıra, her yıl olduğu gibi Türkiye’den bir kısa film yönetmenine sonraki filmine destek için ‘Yunus Emre Dostluk Teknik Destek Ödülü’ ve bir filme de ‘Kızılay Dostluk Ödülü’ verilecek.

 

Başvurular 5 Ekim’e kadar kabul edilecek

 05 Ağustos 2020 tarihinden 5 Ekim 2020 Salı saat 17.00’ye kadar festivalin resmi internet sitesinden ve Filmfreeway uluslararası film platformu üzerinden başvuruların kabul edileceği festival, bütün kısa filmcileri dostluğu pekiştirmek için başvuru yapmaya davet ediyor.

 

http://www.dostlukfilmfestivali.com/

instagram/ dostlukfilmfest

twitter/dostlukfilmfest

facebook/dostlukfilmfest

 

Bilgi ve İletişim:

Lorbi Tanıtım ve Halkla İlişkiler

Şule Kartal / 530 763 49 25 / skartal@lorbi.com

Burcu Yılmaz / 0532 706 63 66/ burcu.yilmaz@lorbi.com